Setne urodziny Teresy Cichockiej

Teresa Cichocka z domu Sochacka urodziła się 1 marca 1909 roku w Częstochowie. Edukację w Szkole Podstawowej na Ostatnim Groszu przerwał wybuch I wojny światowej, wówczas matka ukryła ją w Domu Dziecka w Bartkowicach koło Kłomnic. Po wojnie udało jej się ukończyć szkołę.
Mając 14 lat wyjechała z rodzicami do Torunia, gdzie podjęła pracę jako recepcjonistka w hotelu. W wieku 23 lat przeniosła się do Poznania, gdzie poznała swojego przyszłego męża – starszego od niej o 4 lata Franciszka Cichockiego. W Poznaniu do 1939 roku pracowała jako bufetowa w dużej restauracji. Wybuch wojny rozdzielił narzeczonych na jakiś czas, bowiem Franciszek poszedł do wojska, a Pani Teresa wróciła do Częstochowy. W obawie przed wyjazdem do obozu zgodziła się na pracę w Instytucie Bakteriologicznym przy dawnej ul. Braci Konkielów, gdzie prowadzono doświadczenia na ludziach.
W 1945 roku – zaraz po powrocie narzeczonego z niewoli niemieckiej – zawarła związek małżeński w kościele pod wezwaniem Św. Zygmunta. Małżonkowie zamieszkali w Częstochowie, a następnie przeprowadzili się do Poznania. Ich związek trwał niedługo, gdyż mąż wyjechał za granicę, prawdopodobnie do wojska i od tego momentu ślad po nim zaginął. Nigdy go nie odnaleziono. Małżeństwo pozostało bez potomstwa. Pani Cichocka wróciła w 1947 roku do Częstochowy. Została zatrudniona w PSS „Jedność”, gdzie pracowała jako ekspedientka w sklepie warzywnym przy Rynku Wieluńskim, później w Domu Księcia i wreszcie przy ul. Krakowskiej.
W wieku 60 lat przeszła na emeryturę. Obecnie mieszka przy ul. Kopernika, gdzie dzięki swojej rodzinie i uprzejmości sąsiadów dożywa sędziwego wieku.