KrajRegion

Śląsk nie zapomniał. Uczczono 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy dziś nowe święto – 27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

 

27 grudnia 2021 roku przypada 103. rocznica wybuchu powstania, które zakończyło się sukcesem i którego uczestnicy mieli także duży wpływ na przynależność Górnego Ślaska po I wojnie Światowej. Z tej okazji w całej Polsce otwarto wystawy poświęcone tamtym wydarzeniom. Jedna z nich stanęła przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodziliśmy po raz 1.

  • 27 grudnia to rocznica wybuchu powstania, ważnego też dla Górnego Śląska

  • Specjalna wystawa w Katowicach uczciła 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Uchwała antysmogowa wejdzie w życie za kilka dni. Kopcenie będzie nielegalne

Obowiązkowe szczepienia w Polsce od 1 marca 2022. Kto musi się zaszczepić?

W jednych miastach zbierają, w innych sadzą. Co zrobić z choinką po świętach?

 

Woj.śląskie uczciło 103. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

-Nie tylko ta wystawa, ale w różnych miejscach województwa śląskiego odbywają się uroczystości wspominające ten wielki zryw obywateli Wielkopolski po wolność. Po wielką wolność po wielkim i długim czasie rozbiorów. Umiłowanie wolności i oczekiwanie na Polskę było w granicach Polski, było w duszach Polaków, którzy czekali, żeby w tych zrywach uczestniczyć. Zaczęło się to właśnie powstaniami no i później się ta Polska pięknie odradzała – mówi Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

Wystawa, która stanęła w Katowicach to zbiór materiałów archiwalnych – zarówno dokumentacji fotograficznej, jak i faktograficznej. W krótkim czasie można można zapoznać się z podstawowymi faktami dotyczącymi powstania wielkopolskiego.

-W ubiegłym roku staraliśmy się przypomnieć historię Powstań Śląskich poza Śląskiem, tak dzisiaj przypominamy historię Powstania Wielkopolskiego poza Wielkopolską. To są rzeczy, które nas po prostu łączą. Nie tylko Śląsk z Wielkopolską, ale które powinny stać się częścią zbiorowej pamięci, iż Państwo Polskie nie zostało tak po prostu podarowane Polakom czy zapisane po prostu w traktatach pokojowych w 1919 roku – mówi dr Andrzej Sznajder, IPN oddział katowicki.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


103. rocznica Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie to był niepodległościowy zryw, który pochłonął blisko 2,5 tysiąca ofiar. Ku ich czci prezydent Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

-To jest pewien akt takiej swoistej, dziejowej – może to bardzo wielkie słowo, ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez dziesiątki lat niedocenianego w przestrzeni ogólnopolskiej. W Poznaniu, w Wielkopolsce o Powstaniu Wielkopolskim pamiętano, pamiętano o jego bohaterach, pamiętano o kombatantach, pamiętano o tych wszystkich, którzy wtedy walczyli – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

Nowo ustanowione święto narodowe w tym roku obchodzone jest po raz pierwszy. Apel o ustanowienie rocznicy wybuchu świętem państwowym poparło osiem tysięcy osób.

 


Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!


 

autorka: Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button