Region

Śląsk pogrążony w żałobie

Samolot prezydencki rozbił się o godz. 8.56 na lotnisku wojskowym w Smoleńsku, podczas podchodzenia do lądowania.

Wśród ofiar są wybitni mieszkańcy naszego regionu i osoby, które stąd się wywodzą: wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek, poseł Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Mariusz Handzlik, generał dywizji Włodzimierz Potasiński, szef Wojsk Specjalnych, wiceadmirał Andrzej Karweta, głównodowodzący Marynarki Wojennej, ksiądz pułkownik Adam Pilch, zastępca ewangelickiego biskupa polowego.

Trwa tygodniowa żałoba narodowa ogłoszona przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, o którą też apelował zaraz po otrzymaniu informacji o katastrofie wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Wojewoda skierował w sobotę do rodzin i bliskich ofiar katastrofy list kondolencyjny. W holu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego jest wyłożona księga kondolencyjna, do której wpisują się pogrążeni w żałobie mieszkańcy województwa śląskiego. Do księgi można się wpisywać do końca trwania żałoby narodowej, a wejście do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego od ulicy Jagiellońskiej jest otwarte do późnych godzin nocnych. Na schodach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego płonie ułożony z lampek krzyż.

W związku z żałobą narodową odwołano wiele zaplanowanych wcześniej imprez i wydarzeń. Także wojewoda śląski i wicewojewodowie odwołali swe oficjalne spotkania. Odwołano też m.in. zaplanowany w dniach 14-16 kwietnia, a mający się odbywać m.in. w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego II Europejski Kongres Gospodarczy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button