Śląska wikipedia

Temu pomysłowi od kilku miesięcy przyglądali się działacze Towarzystwa Kultywowania i Promowania Mowy Śląskiej. Rafał Adamus podkreśla, że droga do stworzenia śląskiej wikipedii do łatwych nie należała, ale było warto, ponieważ to kolejny krok w walce o uznanie języka śląskiego. Ważne jest też, żeby Ślązacy przestali wstydzić się tego, jak mówią.
Rafał Adamus, prezes “Pro Loquel a Silesiana”: – Każda inicjatywa, każda strona internetowa w danym języku, wzmacnia poczucie tożsamości osób, które się danym językiem posługują. Są jednak i tacy, którzy się nie posługują, a chcą dołączyć do grona śląskich wikipedystów. I choć mają za sobą dziesiątki haseł wpisanych do wikipedii po polsku, śląskiej przygody nieco się obawiają.
Adrian Blondzik, wikipedysta: – Właśnie z tym jest największy problem, ponieważ ja po śląsku nie za bardzo potrafię mówić, a co dopiero pisać. Ale jeżeli będzie okazja pisać po polsku, a potem przetłumaczyć to na śląski, to jak najbardziej.
Jak najbardziej śląską encyklopedię internetową popiera twórca śląskiej czcionki “Silesiana”. Zwłaszcza, że interenauci pisząc hasła, posługują się śląskim alfabetem.
Henryk Sakwerda, typograf, twórca czcionki Silesiana: – Taka encyklopedia może dać przede wszystkim większe zainteresowanie się naszym regionem i ludźmi.
Gwara, dialekt, odmiana językowa, a może język? Takie rozważania raczej nie interesują tych, którzy korzystają z wikipedii. Dla nich najważniejsze jest to, że Śląsk ma szansę zaznaczyć swoją obecność na mapie kurczącego się za pomocą interentu świata.