RegionWiadomość dnia

Śląskie: Kolejny przypadek złamania kwarantanny. Wyszła, bo musiała rozwiesić pranie!

Były już przypadki złamania kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa, bo ktoś chciał się napić procentów, albo zrobić zakupy czy wybrać na spacer. Ale kobieta do której wezwano policję – przeszła samą siebie. Bo wyszła z mieszkania, gdzie spędzała kwarantannę, żeby wywiesić pranie!

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Większość objętych kwarantanną domową nie opuszcza swoich mieszkań i stosuje się do zaleceń. Niestety nie wszyscy w dobie zagrożenia, wykazują się odpowiedzialnością – mówią policjanci z KPP Zawiercie i wiedzą, co mówią, bo mają przykład na tego typu nieodpowiedzialność. W sobotnie popołudnie mundurowi otrzymali informację o kobiecie objętej kwarantanną, która spaceruje po klatce schodowej. Dzielnicowy ustalił, że zawiercianka opuszczała mieszkanie, bo potrzebowała… rozwiesić pranie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kiedy policja przybyła na miejsce, kobieta była już w swoim domu. Mundurowy ustalił jednak, że rzeczywiście opuszczała swoje mieszkanie. Zawiercianka tłumaczyła się, że wyszła z lokalu, bo… chciała rozwiesić pranie na strychu budynku.

Sprawa może trafić nawet do sądu, a za złamanie kwarantanny grozi kara do 30 tysięcy złotych! A policja przypomina:

 

-Informacje o osobach objętych kwarantanną, które nie stosują się do zaleceń, przekazywane są Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Jest to organ, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć grzywnę nawet do 30 000 zł.

-Osoba niestosująca się do zaleceń może również ponieść konsekwencje związane z popełnionym wykroczeniem z art. 116 kw – Nieprzestrzeganie nakazów lub zakazów o zapobieganiu chorobom, za które grozi kara grzywny.

-Jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, zgodnie z art. 161 kk – narażenie człowieka na zarażenie, odpowie ona za popełnione przestępstwo, które zagrożone jest karą do roku pozbawienia wolności.

-Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, na przedsiębiorców – właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych nałożono ograniczenia. W przypadku niestosowania się do wytycznych, w zależności od okoliczności naruszenia przepisów, osoby te poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo z art. 165 kk – sprowadzenie stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia, za które przewidziana jest kara nawet 8 lat pozbawienia wolności lub za popełnione wykroczenie – art. 54 kw – zabronione zachowanie się w miejscach publicznych, za które można zostać ukaranym grzywną w wysokości maksymalnej 500 zł.

 

źródło: KPP Zawiercie
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Mniej pociągów i tramwajów od 23 marca. Wszystko przez koronawirus [WIDEO]

Strzelanina w Katowicach: Znamy NOWE FAKTY! Zobaczcie WIDEO

Aplikacja „Kwarantanna domowa” już jest. Jak działa?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button