RegionŚwiat

Śląskie: Ponad 40 tysięcy górników do zwolnienia? Jest porażający raport Komisji Europejskiej!

41 tysięcy osób w województwie śląskim może stracić pracę – tak wynika z raportu Komisji Europejskiej zaprezentowanego w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli. Wszystko za sprawą transformacji energetycznej, która zakłada rezygnację z węgla.

 

 

Znamy miejsce, skąd odleciało całe województwo śląskie! TOP 5 Silesia Flesz zaprasza na mega-ODLOT!

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że do 2025 roku pracę w kopalniach i elektrowniach węglowych w całej Unii Europejskiej straci 77 tysięcy osób. Do 2030 roku liczba ta wzrośnie do ok 160u tysięcy. Zmiany oprócz Polski dotkną także Czechy, Rumunię i Bułgarię.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

Szacuje się, że w sektorze węglowym zatrudnionych jest obecnie w ok 237 tysięcy osób. Większość znajduje zatrudnienie w górnictwie węglowym. W przybliżeniu połowa z nich pracuje w Polsce.

autor: Monika Lipiec

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

15 komentarze

  1. Wtf znowu Niemcy się za polskie górnictwo zabierają. Nie potrzeba węgla to po jaką chol..re otwierają kopalnie w Niemczech coś tu zaczyna smierdziec ta polityka Niemiec. Najlepiej wszystko niech zamkną tak jak stocznie i cukrownie nawet polskie linie lot chcieli zamknąć ale nie zdarzyli tacy to nasi sąsiedzi.

  2. W PL brakuje ponad 100 tys kierowców, dodatkowo pracuje ponad 600 tys Ukraińców, jaki problem żeby się przekwalifikować…

    1. To dla górnika nie problem ale górnicy my górnicy nie lubimy w pracy siedzieć tylko pracować a kierowca do praca siedząca więc odpada … No ciekawe czy kierowca by potrafił się przekwaliflkowac na górnika zjechać na dół pozdro mordy.

    1. To zobaczysz za kilka lat o ile wzrośnie ci opłata za ogrzewanie i prąd elektryczny. Jak będziemy importować gaz, węgiel i prąd z za granicy, najpewniej od Niemców, Austriaków, Francuzów i Ruskich!

  3. eszcze w 2001 roku na terytorium Polski funkcjonowało 76 cukrowni. W wyniku procesów prywatyzacyjnych większość z nich została przejęta przez zagraniczne – głównie niemieckie – koncerny. W 2006 r. Unia stwierdziła, że w Europie produkuje się za dużo cukru i zaproponowała właścicielom cukrowni milionowe rekompensaty za ich zamykanie wraz z całkowitym demontażem. Efekt był taki, że w 2013 r. liczba cukrowni w Polsce spadła do 18. W tym samym 2013 r. Unia podjęła decyzję o zniesieniu limitów na produkcję cukru. Zgadnijcie kto był wygranym?

    Jak mówiła śp. Margaret Thatcher: “Unia Europejska jest narzędziem niemieckiej hegemonii w Europie.
    Apelujemy o UDOSTĘPNIANIE!
    to samo zrobią z górnictwem zaczęło sie od krupińskiego

  4. To chyba raport Tuska i Merkel , dla biednych niemyślących polaczków . Brak słów na takie brednie , najpierw znajdźcie sensowną alternatywę dla energii z węgla a potem bierzcie się za reformy .

  5. Danuś, nie rozśmieszaj, a jak myślisz z czego Polska żyje? 75% firm należy do zachodu, kto będzie pkb robił? Jak górnictwo zniknie to zniknie kilkadziesiąt miliardów z naszej wspólnej kasy, jak potem opłacisz budżetówkę? Zachód kasy nie odda, to jak to sobie wyobrażasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button