KategorieRegion

Śląskie: Seniorzy chcą być aktywni. Opracowali podręcznik, jak organizować wolontariat

Poradnik dla instytucji, organizacji i gmin w zakresie organizowania wolontariatu seniorów i zwiększania ich udziału w procesach partycypacji społecznej, a także wnioski i spostrzeżenia dla poprawy jakości komunikacji publicznej na obszarze Metropolii. To główne efekty prac powołanego w maju 2019 roku Metropolitalnego zespołu ds. polityki senioralnej. W poniedziałek (3 lutego) zaprezentowany został podręcznik „Metropolia przyjazna seniorom”. Został on opracowany w całości przez członków zespołu i przedstawia wskazówki, w jaki sposób potencjał i doświadczenie seniorów mogą być aktywizowane poprzez wolontariat.

 

Poradnik „Metropolia przyjazna seniorom” to rekomendacje dotyczące aktywizacji poprzez wolontariat oraz działania na rzecz zwiększania udziału osób starszych w procesach współdecydowania. Został on przygotowany przez i z udziałem samych zainteresowanych, członków zespołu powołanego w ramach prac Metropolii.

W poradniku znalazły się informacje dotyczące m.in. organizacji wolontariatu, przykłady dokumentów (np. umów o wolontariacie czy ankiet) oraz wskazówki, które pomogą w jak najlepszym przygotowaniu działań. Druga część poświęcona jest wykorzystaniu wiedzy i doświadczeń osób starszych w procesach współdecydowania. Pokazano jak tworzyć i współpracować z radami seniorów.

– Cieszę się, że to opracowanie powstało i wierzę, że doświadczenia i wskazówki przygotowane przez samych zainteresowanych będą wykorzystywane w pracach miast i gmin tworzących Metropolię oraz partnerów społeczno-gospodarczych – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Swojego zadowolenia nie kryje również Urszula Polubiec, przewodnicząca metropolitalnego zespołu ds. polityki senioralnej.

Dzięki zaangażowaniu w prace metropolitalnego zespołu do spraw polityki senioralnej nasz głos jest bardziej słyszalny. Wiemy, że przed nami jeszcze sporo wyzwań i jesteśmy na nie gotowi. Podręcznik, który został przez nas przygotowany, daje jasne wskazówki w jaki sposób miasta i gminy Metropolii mogą wykorzystać olbrzymi potencjał i doświadczenie seniorów – podkreśla.

Z kolei Ewa Kulisz, koordynator wolontariatu seniorów w Fundacji Park Śląski, zaznacza, że przed podjęciem decyzji o wolontariacie seniorów, najważniejszym jest odpowiedzenie sobie na pytanie: do czego wolontariusze będą nam potrzebni? W jaki sposób chcemy wykorzystać ich potencjał?

– Czasem pomysł na działanie przyciąga do pracy tych, którzy wcześniej nie mieli ochoty być wolontariuszami – mówi o swoim doświadczeniu pracy z seniorami Ewa Kulisz.

– Nam wolontariusze-seniorzy w wieku od 60 do 87 lat pomagają np. przy okazjonalnych wystawach (po przeszkoleniu są kustoszami), przy robieniu ankiet satysfakcji (po przeszkoleniu są ankieterami, potem zliczają dane), przy obsłudze biegów, podając wodę i batony na punktach żywieniowych czy prowadząc szatnię dla zawodników – podaje kilka przykładów.

W ubiegłym roku zespół zajmował się również  zagadnieniami związanymi z transportem i przestrzenią. Seniorzy prowadzili tzw. spacery badawcze. Spostrzeżenia zostały przekazane do Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz Departamentu Komunikacji i Transportu.

W nowych postępowaniach przetargowych, zgodnie ze zgłoszonymi propozycjami, podtrzymane zostanie wymaganie dotyczące komunikatów głosowych na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu oraz usytuowania miejsc dla osób z niepełnosprawnościami w środkowej części pojazdów wraz z ich odpowiednim oznakowaniem. Ponadto w celu poprawienia czytelności rozkładów jazdy, montowane już teraz są wyświetlacze informacji pasażerskiej, natomiast statyczne rozkłady mają być przenoszone ze słupków do gablot w wiatach przystankowych, które stopniowo mają zyskać podświetlenie, co wpłynie na ich czytelność dla pasażerów.

Prace zespołu w 2020 roku koncentrowały się będą na wypracowaniu założeń do minimum dwóch usług publicznych skierowanych do seniorów.  Zespół ds. polityki senioralnej jest organem opiniująco-doradczym i inicjatywnym, powołanym dla realizacji projektu „Dążenie do spójnej polityki społecznej wobec osób starszych – Metropolia przyjazna seniorom” ujętego w „Programie działań strategicznych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do roku 2022“. Praca w nim ma charakter społeczny.

 

 

źr. GZM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button