Śląskie skarby trafią do sieci. Rusza gigantyczna digitalizacja zbiorów kilku placówek [WIDEO]
Zasoby kultury województwa śląskiego będą dostępne dla każdego w internecie. Zostaną zdigitalizowane i udostępnione mieszkańcom. W Bibliotece Śląskiej podpisana została umowa w tej sprawie.
-W tej chwili pojawia się jakby dwuwymiarowość biblioteki. Z jednej strony właśnie ta wirtualna, gdzie będą oczywiście możliwości wszelakich dostępów, ale również jest ta tradycyjna. Bez tradycyjnej nie byłoby tej drugiej. Ale to jest właśnie wykraczanie i przekraczanie czasu, który jest teraz, obecnie. Zaczyna się inny świat – mówi prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.
Mieszkańcy będą mogli obejrzeć ponad 93 tysiące obiektów, taki jak filmy, dokumenty piśmiennictwa czy zabytkowe eksponaty. Łącznie 153 terabajty danych. -Wszystko to jest gromadzone po to, żeby mieszkańcy, badacze, pasjonaci, mogli z tego korzystać. Cały proces digitalizacji to jest moim zdaniem otwarcie się na zewnątrz. Otwarcie się instytucji i pokazanie tego, co mają, ale nie po to, żeby się pochwalić, ale po to, żeby można było z tego korzystać – mówi Henryk Mercik, członek zarządu Województwa Śląskiego.
Całkowita wartość projektu to 37,8 miliona złotych. Będzie realizowany przez cztery instytucje: Bibliotekę Śląską, Regionalny Instytut Kultury, Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską. Prace rozpoczną się w marcu, a zakończą w grudniu 2021 roku. (Paweł Jędrusik)