KrajRegionWiadomość dnia

Slimy zostają, mentole znikną. UE zakazuje sprzedaży papierosów mentolowych

Tytoniowy zawrót głowy. – Najczęściej idą właśnie cienkie papierosy, szczególnie mięta – mówi Teresa Świtała, sprzedawca. Bo choć teoretycznie mało męskie, to miętę do nich czują nie tylko kobiety. Polacy coraz częściej sięgają też po te o nieco bardziej wyszukanym smaku. A tu pełny wybór: od czekolady i wanilii, po truskawkę i wiśnię. – Zdarza się tak, że jeżeli nie mamy jakiegoś konkretnego smaku, proponujemy coś innego. To jednak są osoby, które wolą gdzieś indziej pójść do jakiegoś sklepu, by kupić konkretny smak – stwierdza Anna Zakrzewska, handluje papierosami.

Niebawem jednak i to chodzenie na nic się nie zda, bo zgodnie z nową unijną dyrektywą tytoniową, wszystkie smakowe papierosy zniknąć mają ze sklepowych półek. Ta kontrowersyjna decyzja europarlamentu najbardziej ucieszyła lobby antynikotynowe.Wiek inicjacji tytoniowej w Polsce obniżył się drastycznie. W tym momencie już 13, 15-latki palą tytoń – podkreśla Magda Petryniak, Partnerstwo Polska bez Dymu, Stowarzyszenie MANKO.

Według szacunków około 20% młodych ludzi jest uzależniona od papierosowego dymka. Jednak to, co zdaniem zwolenników dyrektywy tytoniowej ma być dla małoletnich palaczy hamulcem, dla polskiej gospodarki może być prawdziwym ciosem.Polska jest największym producentem tego typu papierosów. Jeśli zakażemy tego typu papierosów, to radość będą mieli plantatorzy tytoniu we Francji, w Niemczech, w Austrii, we Włoszech – mówi dr Marek Migalski, europoseł, PJN.

Polska jest drugim co do ilości producentem tytoniu w całej Unii Europejskiej. Nad Wisłą mamy sześć specjalizujących się w tej produkcji fabryk, zatrudniających 6 tys. osób. 70% ich wyrobów trafia na eksport. Tytoń uprawia w naszym kraju 14,5 tys. rolników.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Polskim europosłom dziś w Brukseli popularne slimy udało się ocalić, przetrwają też mentole, ale tylko przez następnych 8 lat. Na ich rzucenie palacze mają czas do 2022 roku. – Dajemy możliwość przekwalifikowania się tym, którzy w tej branży działają, bo będą mieli 8-letni okres na przekwalifikowanie się – stwierdza Małgorzata Handzlik, Europejska Partia Ludowa.

Dziś największą popularnością wśród przemytników cieszy się tytoń. Tylko w tym roku śląscy pogranicznicy zatrzymali ponad 100 ton krajanki. – Śląscy celnicy najczęściej zatrzymują przemytników papierosów, tytoniu, suszu tytoniowego w trakcie rutynowych kontroli drogowych, w trakcie kontroli samochodów osobowych, ciężarówek, autokarów – informuje Sylwia Wiktor, Izba Celna w Katowicach.

Po rozprawieniu się z tymi tradycyjnymi, europosłowie biorą się teraz za e-papierosy. Unijni urzędnicy chcą, by zostały one objęte nadzorem medycznym, co oznacza, że ich miłośnicy będą musieli po ulubione olejki chodzić do apteki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button