RegionSilesia Flesz

Ślub w plenerze – żaden problem! Zmienia się ustawa o aktach stanu cywilnego

Łukasz i Anna Granda jako pierwsi w marcu wzięli ślub na stadionie Górnika Zabrze. – Zawsze dziewczynki marzą o ślubie na zamkach, a mi się wymarzył stadion. Oboje się wywodzimy ze środowiska kibiców i dla nas to jest nasza świątynia. Urzędnicy do tej pory niechętnie udzielali ślubów w takiej scenerii. Rocznie było ich niespełna dwa tysiące. Od nowego roku może się to jednak zmienić. Znowelizowana zostanie ustawa o aktach stanu cywilnego. Zawarcie związku małżeńskiego będzie możliwe nie tylko w urzędach. – Jeżeli para planuje ślub np. w plenerze albo podczas meczu piłkarskiego czy hokejowego wtedy będzie mogła uzgodnić to z kierownikiem urzędu stanu cywilnego – wyjaśnia Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

 

 

Pod warunkiem, że zostanie zachowana uroczysta forma ślubu oraz bezpieczeństwo jego uczestników. Tomasz i Aleksandra Włodarczyk od soboty są nowożeńcami. Ślub mieli tradycyjny, choć teraz chętnie by go uatrakcyjnili. – Być może teraz byśmy pokombinowali, jakbyśmy mieli do wyboru jezioro czy stadion i jakby to nie były koszta dodatkowe jakieś duże to byśmy to zrobili. Ustawowych zmian jest więcej. Od stycznia akt urodzenia, zgonu czy małżeństwa będzie dostępny w nowej nowoczesnej formie. – Znikną księgi papierowe, będą elektroniczne i raz wprowadzony akt do systemu rejestracji będzie w nim cały czas – tłumaczy Jolanta Mucha, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tychach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

 

Elektroniczna rejestracja stanu cywilnego to ułatwienie zarówno dla urzędników, jak i petentów. – Teraz obowiązuje zasada tam gdzie fakt, to akt, czyli urodziłem się w Warszawie i muszę pisać do Warszawy – mówi Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Każdy obywatel naszego kraju będzie mógł odebrać lub wyrobić dokument w każdym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, więc jeśli przebywa niekoniecznie w miejscu zamieszkania tylko w innej gminie, to będzie mógł o taki dokument udać się do urzędu stanu cywilnego, w której teraz przebywa – dodaje Aneta Moczkowska, sekretarz Tychów.

 

Odpis aktu urodzenia czy małżeństwa będzie można otrzymać drogą mailową. Elektroniczny formularz wystarczy też przy składaniu podania o dowód osobisty. Zmieni się również jego wzór: zniknie podpis, ma zniknąć miejsce zamieszkania, które jest z drugiej strony i dane, które dotyczą wzrostu oraz koloru oczu. Dotychczasowe dowody zachowają ważność. Od 2015 roku urzędy stanu cywilnego będą miały pół roku na wdrożenie nowego systemu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button