Kultura i rozrywkaRegion

Split payment – o co chodzi z podzieloną płatnością?

Obecnie większość transakcji w obrocie gospodarczym jest realizowana cyfrowo, co ułatwia działalność firm, ale jednocześnie daje większe możliwości kontroli urzędom skarbowym. W obrębie płatności pomiędzy firmami istnieje split payment. Czym dokładnie jest dzielona płatność i jakie zalety wynikają z korzystania z niej? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Czym jest split payment?

System podzielonej płatności został wprowadzony do Polski kilka lat temu. Chodziło przede wszystkim o uszczelnienie mechanizmu pobierania podatku VAT i walkę ze wszelkiego rodzaju przestępstwami polegającymi na wyłudzaniu pieniędzy należnych fiskusowi. W założeniu split payment miał być więc bronią do walki z nieuczciwymi właścicielami firm, którzy okradali skarb państwa na wiele miliardów złotych rocznie. Podzielona płatność działa w bardzo prosty sposób. Przedsiębiorca posiada konto bankowe, które jest podzielone na dwa rachunki. Na jeden z nich trafiają wyłącznie pieniądze z podatku VAT.

Split payment a prawo

Podstawa prawna podzielonej płatności została zawarta w nowelizacji do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Warto wspomnieć o tym, że split payment dotyczą wyłącznie kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie muszą więc martwić się odkładaniem podatku VAT na oddzielne konto.

Kto musi korzystać ze split payment?

Na samym początku swojego istnienia podzielona płatność była w Polsce dobrowolna, ale z czasem ten stan rzeczy diametralnie się zmienił. Od 1 listopada 2019 roku każda transakcja powyżej 15 tysięcy złotych (jeśli przedsiębiorca handluje określonymi w przepisach towarami lub usługami) musi być objęta split payment.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W obecnym kształcie podzielona płatność jest stosowana zawsze w przypadku sprzedaży elektroniki, części samochodowych, odpadów, paliwa, węgla oraz przy wykonywaniu robót budowlanych. Wszelkie szczegóły dotyczące zastosowania podzielonej płatności znajdują się w ustawie o VAT. Co ważne, katalog firm oraz usług, które są objęte nowym systemem płatności, jest stale aktualizowany i poszerzany o nowe pozycje.

Na czym polega split payment?

Jeśli otrzymałeś fakturę opiewającą na kwotę z wykazanym podatkiem, to znak, że możesz korzystać ze split payment. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji masz prawo opłacić część kwoty wynikającej z faktury na specjalny rachunek VAT danego przedsiębiorcy. Zapłata części lub całości należności powinna być więc poprzedzona uzyskaniem od odbiorcy płatności danych do przelewu. Większość banków tworzy konta VAT automatycznie, ale bywają też sytuacje, gdy przedsiębiorca musi zawnioskować o otwarcie takiego rachunku. Wszystko zależy od zasad konkretnej instytucji finansowej.

Co z deklaracją VAT?

Przepisy jasno regulują to, w jaki sposób w Polsce ma być dokonywana podzielona płatność. Może odbywać się jedynie w naszej walucie i przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub SKOK. Prawodawca wymaga również od podatnika wskazania całości lub części kwoty podatku wynikającego z faktury, która ma zostać zapłacona metodą split payment. Co więcej, konieczne jest podanie również całości lub części kwoty brutto sprzedaży, numeru faktury oraz numeru NIP dostawcy towaru lub usługi.

Podzielona płatność – korzyści dla nabywcy

Niemal każdy przepis, którego przestrzeganie rząd wymusza na podatnikach, jest przedstawiany w postaci korzyści. Nie inaczej jest w przypadku podzielonej płatności. Głównym atutem tego typu mechanizmu jest fakt, że zapłata zobowiązania podatkowego z tytułu VAT wpływa w całości na konto VAT wcześniej niż termin określony dla zapłaty podatku, co pozwala na obniżenie zobowiązania podatkowego. Kolejnym atutem split payment jest to, że opłacone w ten sposób faktury są wyłączone z odpowiedzialności solidarnej, co jest bardzo ważne w kontekście spółek prawa handlowego oraz pozycji prawnej wspólników.

Co, jeśli nie wywiążesz się ze split payment?

Punkt widzenia zależy oczywiście od punktu siedzenia i przypadku płatności podzielonych nie jest inaczej. Jedni chwalą takie rozwiązanie, a inni uważają, że środki wpłacone na konto VAT są zamrożone, co może spowodować utratę płynności finansowej. Jest też trzecia grupa, czyli przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek korzystać ze split payment, ale tego nie robią. W takiej sytuacji muszą jednak liczyć się z poważnymi konsekwencjami związanymi z takim działaniem. Kara może sięgać utraty nawet 30% kwoty podatku wykazanego na fakturach.

Zadbaj o swoją płynność finansową

Jeśli musisz korzystać z podzielonych płatności, ale boisz się jednocześnie utraty płynności finansowej, zainteresuj się tematem faktoringu. Finansowanie faktur sprawi, że pieniądze za wykonaną usługę otrzymasz od razu po wystawieniu dokumentu. Firma faktoringowa zajmie się egzekwowaniem należności od Twojego kontrahenta, a Ty w tym czasie będziesz mógł wykorzystać zarobione pieniądze na rozwój biznesu.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button