Sprawa na telefon

Stacjonarny na wagę złota, czy jak piąte koło u wozu? Mieszkańcy Olkusza na telefoniczny paradoks znaleźli metody. Państwo Olesiakowie z telefonu domowego rezygnować nie chcieli, zrezygnowali za to z dotychczasowego operatora. – Zadzwonić na pogotowie, czy do rodziny, żeby się zaopiekowali, to jak najbardziej stacjonarny telefon jest potrzebny – uważa Zofia Olesiak. Grzegorz Kluska mieszka w Olkuszu i prowadzi firmę w Krakowie. Ze stacjonarnego dawno zrezygował. Na linii Olkusz – Kraków było za drogo. – Połączenia są droższe niż połączenia telefonii komórkowej, stąd zamiast jednego telefonu, to ja mam aż siedem.
Sprawdzian z telefonicznej zaradności mieszkańcy zdają do dziś. Dziesięć lat temu, po reformie administracyjnej miasto znalazło się w Małopolsce, ale śląski kierunkowy 0-32 pozostał. Do podobnych sytuacji dochodzi w 84 powiatach w Polsce. Gdy dzwonią do Krakowa – stolicy województwa płacą jak za międzymiastową. Teraz już postanowione: najwyższy czas to zmienić. – Postanowiliśmy interweniować u Ministra Infrastruktury, interpelacja trafiła na ręce Marszałka – opowiada Tomasz Sarecki, Biuro Poselskie Andrzeja Ryszki.
Zamienić w kierunkowym trójkę na jedynkę, to technicznie niemożliwe. Można za to zmienić taryfikator. Teraz za połączenie międzymiastowe trzeba płacić 49 lub 24 grosze za minutę. Za lokalne 35 groszy za 3 minuty lub za 6 minut. – Jeżeli ktoś podejmie taką decyzje i będzie to w formie prawa, żeby połączenia w obrębie jednego województwa odbywały się w ramach specjalnej taryfy, to my się temu jak najbardziej podporządkujemy – oświadcza Maria Piskier, rzecznik TP SA.
To tylko grosze i na pierwszy rzut oka nie każdy dostrzega potencjalne oszczędności, bo górę wzięło przyzwyczajenie – uważa Róża Mituś z Przeglądu Olkuskiego. – Olkusz jest w takim trochę rozkroku miedzy Krakowem, a Katowicami i przyzwyczajeniem stał się ten prefiks ze Ślaska, z tym przyzwyczajeniem będzie trudno walczyć.
Czy poselska interwencja doprowadzi do zmian w cenniku rozmów przekonamy się najwcześniej za miesiąc. Wtedy o kierunku zmian numerów kierunkowych zdecyduje Ministerstwo Infrastruktury.