Sprawdzian szóstoklasistów

Rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Wietrzyk powiedziała, że sprawdzeniu podlegała umiejętność pisania, czytania, czytania ze zrozumieniem, a także wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej w szkole. W województwie śląskim do egzaminu przystąpiło czterdzieści trzy tysiące uczniów.
Uczniowie twierdzą, że ich pierwszy w życiu poważny egzamin był trudniejszy, niż się spodziewali, ale sobie poradzili. Trzeba było między innymi przeczytać tekst i odpowiedzieć na dotyczące go pytania, a także opisać osobę, która odniosła sukces. Były też zadania z matematyki. Wyniki sprawdzianu będą znane za kilka tygodni.
Dyrektorzy szkół podchodzą jednak do sprawdzianu z rezerwą. Dyrektor szkoły podstawowej numer 13 w Olsztynie Leszek Kirzenkowski powiedział, że wyniki sprawdzianu nie wpływają na ocenę szkół przez władze – placówki, których uczniowie osiągają dobre wyniki, nie otrzymają na przykład większych środków. Nie wyciąga się też wniosków z wyników sprawdzianu, dotyczących na przykład sposobów pomagania słabszym uczniom czy liczby tworzonych klas gimnazjalnych.
Zdaniem dyrektora Kirzenkowskiego, sprawdzian w obecnej postaci mija się z celem.