Region

Stabilizuje się sytuacja w Zagłębiu

Nadal przekroczony jest stan alarmowy na Brynicy, jednak obniżył się on o ponad 5 centymetrów. Część mieszkańców Czeladzi była przygotowana do możliwej ewakuacji, nie było jednak takiej potrzeby. Czeladzianie, których domy stoją w pobliżu Brynicy zabezpieczyli posesje workami z piaskiem.

Starosta będziński Adam Lazar wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie gmin: Bobrowniki, Wojkowice, Czeladź, Będzin. Służby ratownicze zapewniają, że wszystkie wały w powiecie są szczelne i sytuacja jest opanowana.

Dobra wiadomość również dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej zagrożonych podtopieniami. Stan wód obniża się: 

– na Czarnej Przemszy z najwyższego poziomu 270 cm, spadł do 220 cm

Ciąg dalszy artykułu poniżej

– na Białej Przemszy z najwyższego odnotowanego poziomu 238 cm spadł

obecnie do 220 cm

– na Strumieniu Błędowskim było 300 cm – obecnie 240 cm, odnotowano

spadek o 60 cm

– na Trzebyczce – Podbagienko było 285 cm, jest 275 cm

W rejonie najbardziej zagrożonych posesji w Ratanicach woda się cofa, podobnie jak w Okradzionowie. Na zalanym wiadukcie Jamki w Strzemieszycach woda również systematycznie opada, a na miejscu pracują strażacy. Droga jest już przejezdna, dzięki czemu mieszkańcy bez problemu mogą dojechać do swoich posesji, co wczoraj było niemożliwe bądź bardzo utrudnione.

Poprawia się także sytuacja na ul. Kasprzaka, gdzie przejazd tramwajowy w kierunku Arcelor Mittal jest już przejezdny. Jest on jednak nieustannie monitorowany przez pracowników dąbrowskich wodociągów.

Na chwilę obecną sytuacja na ternie Dąbrowy Górniczej jest opanowana, ale mimo to wszystkie służby pracują w stanie najwyższej gotowości.

Opanowana w tym momencie jest też sytuacja w Sosnowcu. Służby prezydenta oraz strażacy na bieżąco monitorują najbardziej zagrożone tereny. Nie ma oznak przerwania wałów na rzekach, nie było także potrzeby ewakuowania ludności z podtopionych terenów przy ul. Wopistów, Naftowej i Szenwalda.

Cały czas usuwane są skutki kilkudniowej ulewy oraz zabezpieczane są miejsca najbardziej narażone na ponowne podtopienia.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button