RegionWiadomość dnia

Strażacy zachęcają do instalowania czujek czadu: To ratuje ludzkie życie! [WIDEO]

Temperatura spada, a sezon grzewczy można uznać za otwarty. Wraz z jego rozkręcaniem się coraz więcej pracy mają strażacy – i wcale nie chodzi tu o to, że częściej jeżdżą do pożarów, bo równie dużym zagrożeniem jest tlenek węgla. Tlenek, który wykrywa czujka czadu.

 

 

Spiderman grasuje po Bytomiu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-W tym roku już od 1 października odnotowaliśmy 9 tego typu zdarzeń, gdzie potwierdziliśmy obecność tlenku węgla. W wyniku tych zdarzeń 9 osób odniosło uszczerbek na zdrowiu, czyli mieliśmy dziewięć osób poszkodowanych – mówi kpt. Mariusz Rozenberg, dowódca JRG w Siemianowicach Śląskich.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

A przecież przed nami jeszcze kilka miesięcy palenia w piecach.. Dlatego strażacy zachęcają do instalacji takich czujek.

-To jest przyciszony sygnał, za chwileczkę będziemy mieli głośniejszy sygnał. Pierwszy sygnał jest przyciszony z tego względu, że w instrukcji obsługi napisane jest abyśmy przeprowadzali test z jednego metra ze względu na słuch. Niestety większość ludzi robi to bardzo bliskomówi Norbert Jackowicz, współwłaściciel firmy zajmującej się sprzedażą czujników pomiarowych.

 

To niepozorne, chociaż głośne urządzenie, może uratować życie. Ostrzega przed przekroczoną zawartością tlenku węgla w powietrzu.

-Nie możemy go zobaczyć, nie możemy go posmakować, nie możemy go powąchać. Jest jak duch – nie widzimy go, może się przemieścić z jednego pomieszczenia do drugiego, a czujniki tlenku węgla są jedynym skutecznym urządzeniem, które może zapobiec nieszczęściu – wyjaśnia Norbert Jackowicz, współwłaściciel firmy zajmującej się sprzedażą czujników pomiarowych.

 

Zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

-Jeżeli jest bardzo wysokie tego tlenku węgla kończy się śmiercią. Natomiast ja chcę powiedzieć jedno – to nie tylko śmierć, ale przede wszystkim odległe skutki dla układu krążenia – stąd niewydolność krążenia, stąd zatrucia, stąd zaburzenia rytmu, które powstają. To jest właśnie tlenek węgla działający przewlekle – mówi dr n. med. Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Strażacy zachęcają do instalowania czujek czadu: To ratuje ludzkie życie!
Strażacy zachęcają do instalowania czujek czadu: To ratuje ludzkie życie!

By być w pełni bezpiecznym warto też pamiętać o przewodach kominowych i samych urządzeniach grzewczych.

-Nieczyszczony taki piecyk może nam generować, u nas skrajne przypadki to było 56 tys. PPM – to jest dawka śmiertelna. Oczywiście one są odprowadzane do przewodu kominowego, natomiast sam piecyk nie powinien wytwarzać takiej ilości. Wyczyszczenie takiego piecyka i podłączenie go tak jak powinien być podłączony do przewodu kominowego, zapewnienie odpowiedniego napływu powietrza do mieszkania – to nam w całokształcie daje poczucie bezpieczeństwapodkreśla Rafał Dydak, prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich województwa śląskiego.

Nie ma sensu oszczędzać na wizycie kominiarza czy serwisanta pieca. To niewielki koszt za bezpieczeństwo i zdrowie rodziny.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Narkotyki i akcesoria do ich zażywania w każdej szkole. Nowy projekt w Sosnowcu [WIDEO]

Uważajcie! Na Śląsku oszuści wyłudzają pieniądze nową metodą. Ekologiczną!

Dewastacja grobów na cmentarzu parafialnym w Zabrzu-Helence! Uszkodzono 44 groby [WIDEO]

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button