RegionSilesia Flesz

Strefa Aktywności Gospodarczej w Bytomiu przynosi efekty. Co z Elektrociepłownią Szombierki?

Wbrew pozorom inwestorów przyjmują w Bytomiu jednak z otwartymi rekami. Tylko w tym roku znaleziono ich już tutaj 6. – Myślę, że Bytom patrzy na inwestorów długofalowo. Po pierwsze jest to spadek bezrobocia, wzrost zatrudnienia na pewno i podatki, które będziemy płacić – stwierdza Bartłomiej Dobosz, SKD Development. W zamian za to płacić nie muszą za tereny inwestycyjne, przedsiębiorcy dzierżawią tu atrakcyjne tereny w głównych punktach miastach za symboliczną opłatę 10 groszy za metr kwadratowy. Do tej pory umowy z Bytomiem podpisały także fabryka elektronarzędzi, instalacji gazowych, wełny mineralnej czy firma produkująca specjalistyczny sprzęt dla przemysłu. Jak jednak zapowiadają władze miasta to dopiero początek inwestycji w tym mieście. – Mamy jeszcze jeden, natomiast sukces tej strefy, fenomen tej strefy i to jak dużym zainteresowaniem się cieszy, myślę że w przyszłym roku jeśli wybierzemy kolejne tereny inwestycyjne i jeśli zainteresowanie będzie tak duże, zgłosimy koleje tereny do tego projektu – mówi Izabela Domagala, Urząd Miasta w Bytomiu.

 

Innym projektem, który ma przynieść pieniądze do miasta jest elektrociepłownia Szombierki, miasto przejąć ma ją za symboliczne 100 złotych, sprzedać zamierza za 30 milionów. – Prowadzimy rozmowy z dwoma z dwoma inwestorami zainteresowanymi tym obiektem i terenami przyległymi. Nie chciałabym jeszcze na tym etapie mówić, ale myślę ze to miejsce znów będzie żyło – podkreśla Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Jednak akurat te plany ciężko będzie zrealizować, mimo że prezydent zapewnia że ma już osoby zainteresowane tą inwestycją, nie jest tajemnicą że gdyby sprzedanie elektrociepłowni było łatwe, firma która jest jej właścicielem sama dawno by ją sprzedała. – Próbowaliśmy zbyć, próbowaliśmy zdobyć środki na jego renowację, niestety my jako przedsiębiorstwo nie mamy takich możliwości jak miasto – zaznacza Piotr Górnik z Fortum, czyli obecnego właściciela Elektrociepłowni w Bytomiu.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Miasto poza możliwościami ma przed sobą też wyzwania, pieniądze ze sprzedaży elektrociepłowni zaplanowano już w budżecie miasta, który zatwierdzony ma zostać już w listopadzie, przejąć budynku nie udało się jednak od lipca, nieoficjalnie wiadomo że właśnie z winy miasta.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button