Symulator starości – lekcja dla młodych
Uczniowie I LO im. Karola Miarki zobaczyli, a niektórzy nawet poczuli na własnej skórze, czym jest starość i związane z nią ograniczenia. W środę, 27 października to właśnie w tej szkole odbyło się spotkanie w ramach kampanii społecznej „Pomosty – łączymy pokolenia”. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, reprezentująca Stowarzyszenie Krystyn i Sympatyków „Pomocna Dłoń” Krystyna Świerkot, a także Sabina Grzywok, specjalistka ds. polityki senioralnej w starostwie powiatowym.
Symulator starości w mikołowskiej szkole
Celem ich wizyty było uświadomienie młodzieży, z jakimi ograniczeniami na co dzień muszą zmagać się osoby starsze. Pomocny w tym okazał się tzw. symulator starości. Składa się on między innymi z różnego rodzaju ochraniaczy ograniczających ruch oraz kamizelki obciążającej kręgosłup. Do tego gogle imitujące choroby oczu i słuchawki. Każdy jego element pozwala odczuć dolegliwości, na które mogą cierpieć osoby w podeszłym wieku. Takie jak problemy ze wzrokiem, słuchem i motoryką.
“Macie w rodzinie babcie czy prababcie i teraz możecie przekonać się z jakimi ograniczeniami się borykają. Z jaka trudnością pokonują schody” – przyznał mł. asp. Artur Ceran z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.
Potwierdził to jeden z uczniów. Ubrano go w symulator. Z goglami ograniczającymi widzenie usiłował przeczytać urzędowe pismo i wypisać dokument, co jak przyznał, było niewykonalne.
“Teraz o tym nie myślicie, ale do starości też trzeba się przygotować” – mówiła Krystyna Świerkot, zachęcając młodzież do większej pomocy seniorom i do uczestnictwa w zajęciach i aktywnościach oferowanych im przez działające na naszym terenie organizacje i stowarzyszenia.
Kampania Pomosty – łączymy pokolenia
Kampania społeczna „Pomosty – łączymy pokolenia” to całoroczne przedsięwzięcie podzielone na cztery tematyczne kwartały – „pomosty”. Pierwszy z nich pod hasłem „zaufanie – bezpieczeństwo” rozpoczął się w maju i potrwał do lipca. Drugi kwartał, czyli sierpień – październik to „szacunek – tolerancja”. Trzeci: listopad – styczeń to stereotypy i rzeczywistość. Ostatni temat na luty – kwiecień to doświadczenie – poznawanie.
W ostatnim kwartale będzie zrealizowany wspólny film promujący solidarność międzypokoleniową. Będzie również konkurs i wystawa związana z tematem solidarności międzypokoleniowej. Organizatorami kampanii społecznej „Pomosty – łączymy pokolenia” są KPP Mikołów oraz Starostwo Powiatowe, zaś partnerami: Stowarzyszenia Powrót, Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego i Rady Seniorów w Mikołowie.
“Kampania ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału instytucje, szkoły oraz przedszkola z terenu powiatu mikołowskiego, organizacje i kluby senioralne, młodzieżowe oraz organizacje pozarządowe”– informuje Sabina Grzywok, specjalistka ds. polityki senioralnej Starostwa Powiatowego w Mikołowie.
Zwieńczeniem kampanii będzie ustanowienie kwietnia 2022 miesiącem solidarności międzypokoleniowej w Powiecie Mikołowskim.
źródło: Starostwo powiatowe w Mikołowie, mojmikolow.pl