RegionWiadomość dnia

System nawigacji satelitarnej GNSS testowany w Pyrzowicach

Wystarczy jedno spojrzenie i wytrawny pilot już wie – korzystanie z innowacyjnego systemu GNSS nie wymaga dodatkowych umiejętności. – W zasadzie wszystko wykonuje się tak samo. Trzeba troszeczkę inaczej ustawić urządzenia radionawigacyjne. Poza tym wszystko wygląda tak samo, jakby to był zwykły ILS – zaznacza Wojciech Bugajski, pilot. Czyli system, który naprowadza samoloty miedzy innymi na pyrzowickie lotnisko. Problem w tym, że instalacja systemu ILS, to wydatek rzędu kilku milionów złotych, a roczne utrzymanie to kolejne kilkaset tysięcy.

W przypadku globalnego systemu nawigacji satelitarnej – ma być o wiele taniej, bo GNSS to system zamontowany w samolocie. – Nie będziemy ponosili kosztów instalacji ILS-a, jako głównego urządzenia nawigacyjnego na lotniskach komunikacyjnych. Nie będziemy go musieli instalować wszędzie tam, gdzie uznamy, że nie jest to korzystne finansowo – wyjaśnia Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

A skoro nowy system ma być o wiele tańszy, to będzie też bardziej dostępny – nie tylko dla największych Polskich lotnisk. – Już dzisiaj mówimy o rozwoju nie tylko lotnisk regionalnych, dużych lotnisk, ale chcemy też rozwijać lotniska małe. To tak naprawdę będzie podstawowy w przyszłości system nawigacyjny – uważa Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. I niezwykle przydatny także na małych lotniskach, których nie stać na zainstalowanie systemu ILS. Takim jak w podczęstochowskich Rudnikach. Kilka miesięcy temu lataliśmy nad nim w trudnych zimowych warunkach, razem z Włodzimierzem Skalikiem. Wtedy wielokrotny mistrz świata w lotach, musiał lądować sugerując się tylko oświetlonym pasem startowym. – Wyobraźmy sobie, że w trakcie takiego lotu gwałtownie pogorszyłaby się widzialność. Do tego stopnia, że pilot nie mógłby obserwować tych świateł i wówczas rzeczywiście pojawiłby się problem.

O ile dla samolotu będącego w powietrzu, najnowszy system sprawdza się idealnie, to już na ziemi – najlepsze są stare, sprawdzone metody.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button