Kraj

Sytuacja powodziowa w Polsce

Na Podkarpaciu trwa ewakuacja mieszkańców gminy Gorzyce. W akcji ratowniczej wykorzystywane są amfibie, przewidziane jest również użycie helikopterów. Fala na Wiśle nie opada.

W województwie świętokrzyskim podtopionych jest ponad 320 gospodarstw, dotychczas ewakuowano ponad 350 osób. Domy mają opuścić dalsze 3 tysiące. Zablokowana jest droga K-79 w gminie Stopnica powiat Buski i gmina Bejce powiat kazimierski oraz droga powiatowa w Niekłaniu Wielkim, gmina Stąporków powiat konecki.

Wojewoda wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o skierowanie 270 żołnierzy oraz 2 pojazdów specjalistycznych PTS do gmin Połaniec i Nowy Korczyn.

Sytuacja na Śląsku jest opanowana. Najtrudniejsza sytuacja, która panowała w Czechowicach-Dziedzicach oraz Bieruniu, stabilizuje się. Woda w rzekach systematycznie opada.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W Małopolsce w dwóch miejscach odwołano alarmy powodziowe, a pogotowia przeciwpowodziowe – w 13. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest jeszcze w 13 miejscach, stan ostrzegawczy w 7 miejscach. Poziom wody w Wiśle w Krakowie obniża się, służby uszczelniły wały przeciwpowodziowe w tym mieście.

Nadal trudna sytuacja jest w gminie Szczucin, gdzie został skierowany helikopter. Trudne warunki panują również w gminie Szczurowa. W miejscowości Wola Przemykowska ewakuowano w nocy około 400 osób. Wszystkie szlaki kolejowe w Małopolsce są przejezdne.

W całej Małopolsce bez prądu pozostaje 4640 odbiorców. W wielu miejscach województwa uaktywniły się osuwiska. Do tej pory w województwie ewakuowano ok. 3 tysięcy osób.

W województwie lubuskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów nadodrzańskich. Nie odnotowano wzrostu poziomu wód. Fala kulminacyjna spodziewana jest w niedzielę lub z niedzieli na poniedziałek.

Alarm powodziowy wprowadzono w 20 gminach województwa łódzkiego.

Natomiast w województwo dolnośląskie przygotowuje się do przejścia fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Stany alarmowe na Odrze przekroczone są na całym odcinku rzeki Odry od Koźla do Połęcka za wyjątkiem wodowskazów Trestno i Połęcko, gdzie przekroczone są stany ostrzegawcze. Przewiduje się dalszy wzrost stanów i przepływów wód na Odrze.

Na Mazowszu sytuacja powodziowa zagrożonych powiatów lipskiego i kozienickiego jest stabilna. Część mieszkańców, którzy wczoraj byli ewakuowani, wraca do swoich domów.

Fala powodziowa na Wiśle przesuwa się obecnie w kierunku Warszawy i władze samorządowe przygotowują się na jej nadejście.

Fala kulminacyjna na Wiśle dotrze do Warszawy około godziny 16 – poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski po spotkaniu w sztabie antykryzysowym. Czoło fali powodziowej dotarło do Góry Kalwarii.

Według prognoz poziom wody w Warszawie osiągnie dziś 778 centymetrów i po osiągnięciu tego pułapu powinien zacząć opadać.

Wojewoda poinformował, że na razie nie ma zagrożenia dla mieszkańców stolicy. Zastrzegł jednak, że jeśli woda przerwie wały przeciwpowodziowe może stanowić zagrożenie dla kilkudziesięciu tysięcy warszawiaków.

Powódź spowodowała utrudnienia na 65 odcinkach dróg. 18 odcinków jest nieprzejezdnych, wyznaczono tam objazdy. Najtrudniejsza sytuacja występuje w województwie śląskim, małopolskim oraz w okolicach Sandomierza.

W okolicach Sandomierza zablokowana jest droga krajowa numer 77 od Lipnika do Trześni oraz droga krajowa numer 79, która jest zamknięta od Wyszpontowa do granicy województwa Małopolskiego. Są to najdłuższe odcinki, które zamknięto w związku z podtopieniami.

W województwie śląskim nadal zablokowana jest droga krajowa numer 1 w Czechowicach-Dziedzicach. W kierunku Katowic wyznaczono objazd przez centrum miasta. Wyłączona z ruchu jest również droga krajowa numer 81 w Skoczowie, tam również wyznaczono objazd.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button