RegionWiadomość dnia

Szczyrkowska Izba Gospodarcza chce ratować miasto! Wypuszczą akcje za 7,5 mln zł!

To jeden z pierwszych zjazdów w trwającym tu od prawie dwóch miesięcy sezonie. Śniegu, dzięki ludzkiemu wysiłkowi, w końcu przybywa. Jacek Dunat zarabia w Szczyrku dzięki narciarzom. Tych, pomimo ferii w województwie śląskim, nie jest zbyt wielu. -O tej porze roku to tu już multum ludzi było. I wszystko to tętniło życiem. A w tej chwili to już widać, że to tak jakby zamarło wszystko po prostu – mówi Jacek Dunat, prowadzi punkt gastronomiczny w Szczyrku. Totalny bezruch też w dolinie. W góralskich karczmach pustki. Zamiast liczyć wpływy w kasie muszą zastanawiać się, jak zredukować straty. -Śnieg nie dopisał, rezerwacje wszystkie które były zostały odwołane w trybie natychmiastowym. Ludzie rezygnują, wybierają gdzie indziej, gdzie mają zapewnioną pogodę bądź śnieg – przyznaje Jolanta Magdziarz, Karczma Na Brzegu w Szczyrku.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski z którego żyją tu wszyscy, zapadł w zimowy sen. Z planów rozwoju niewiele zostało. Niewiele też zostało optymizmu sprzed 4 lat, kiedy nawet lokalni przedsiębiorcy na ulicach Szczyrku domagali się sprzedaży przez państwową spółkę prywatnemu inwestorowi ogromnego ośrodka. W tym miejscu, na Hali Pośredniej, już od kilku lat miał stać wyciąg krzesełkowy. Takie deklaracje ze strony zarządu Szczyrkowskiego Ośrodka padały nieraz. Ta zima miała być pierwszą z nowoczesnym wyciągiem. -Wiedzieliśmy, że to musi kiedyś zacząć działać, że to musi zacząć się kręcić. Nie chce samo to trzeba jakoś wspomóc. Nie można siedzieć z założonymi rękami – mówi Agnieszka Żurawik, Szczyrkowska Izba Gospodarcza.

Stąd pomysł, by największy w Beskidach ośrodek narciarski częściowo przekazać szczyrkowskiemu biznesowi. Prawdopodobnie już za kilka miesięcy zostaną wyemitowane akcje o wartości siedmiu i pół miliona złotych. Kupić je będą mogli tylko przedsiębiorcy ze Szczyrku. Tak uzyskane pieniądze przeznaczyć będzie można tylko na budowę nowego wyciągu. To rewolucyjna zmiana w myśleniu właścicieli ośrodka. -To wynika m.in. z tego, że mamy słabą zimę i się obawiamy że bez pomocy takiej zewnętrznej finansowanie będzie utrudnione – wyjaśnia Stanisław Richter, Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, powód jest bardziej poważny – im kredytu na budowę nikt nie chce już udzielić. Może się jednak okazać, że małżeństwo przedsiębiorców ze Szczyrkowskim Ośrodkiem Narciarskim wszystkim wyjdzie na dobre.
 
Podobne partnerstwo od wielu lat funkcjonuje w Białce Tatrzańskiej. Trzeba się wzbić naprawdę wysoko by cały, nowoczesny ośrodek objąć wzrokiem. To efekt współpracy kilkudziesięciu przedsiębiorców z Białki i wspólna chęć uratowania lokalnej turystyki. Obecnie ten ośrodek uznawany jest za najlepszy w Polsce. Kilkanaście wyciągów i stale przyjeżdżający klienci. W dodatku mają tu apetyt na więcej. -2 kanapy nowe wyprzęgane, podgrzewane 6 osobowe… – wylicza Paweł Nowobilski, Ośrodek Narciarski “Kotelnica Białczańska”. W Szczyrku trwa sondaż – ilu przedsiębiorców i jak dużo gotowi byliby wyłożyć, aby podrasować narciarski skansen. Co tydzień chętnych przybywa. W końcu walczą o swoje. -Obawiam się, oczywiście że tak, ale czy my mamy jakieś inne wyjście? W tej sytuacji jaka teraz jest, innego wyjścia nie ma, więc podejmując rozmowę na ten temat i w takim biznesie zawsze podejmuje się jakieś ryzyko. Mam nadzieję, że się uda – dodaje Jolanta Magdziarz, Karczma Na Brzegu w Szczyrku.

Bo jak wielu dodaje, gorzej nie będzie, a po zainwestowaniu przynajmniej będą mieli wpływ na to, na co wydawane są tu pieniądze.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Poniżej publikujemy w całości propozycję Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej

W wyniku kolejnych spotkań Rady SIG z Zarządem SON SA ustalono wspólną decyzję o możliwości zakupienia nowych akcji SON SA przez podmioty gospodarcze.

Z początkiem bieżącego roku odbyło się spotkanie Rady Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej z Prezesem Zarządu Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego SA, Stanisławem Richterem. Podczas spotkania powrócono do sprawy udziału finansowego podmiotów gospodarczych ze Szczyrku w modernizacji i rozwoju SON. Jak nam wyjaśniono, takie rozwiązanie nie  było dotąd brane pod uwagę, ze względu na sprawy formalne, związane z przejmowaniem Ośrodka od Gliwickiej Agencji Turystycznej. W chwili obecnej otwiera się taka możliwość, pomysł jest już zaakceptowany przez Zarząd SON i wszystko wskazuje na to, że zostanie poparty  przez Radę Nadzorczą SON i przegłosowany przez Walne Zgromadzenie SON, czyli właścicieli gruntów i pozostałych akcjonariuszy.

Podczas kolejnego spotkania Rada Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej wyraziła akceptację tego projektu i strony wspólnie wypracowały następujące punkty porozumienia:

1.        SON SA wyemituje nowe akcje o wartości ok. 7,5 mln zł (po 10 zł za jedną akcję), które będzie mogła zakupić grupa do 300 podmiotów gospodarczych, działających w Szczyrku. Ilość podmiotów gospodarczych uprawnionych do zakupu akcji ograniczona jest względami prawnymi.

2.        Pieniądze ze sprzedaży nowych akcji będą mogły zostać przeznaczone jedynie na modernizację wyciągów (budowa kanapy na Julianach), co zostanie przegłosowane przez Walne Zgromadzenie SON SA przy uchwalaniu emisji tego pakietu akcji.

3.        Przedstawiciel Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej (a tym samym nowych akcjonariuszy) wejdzie do Rady Nadzorczej SON SA.

W związku z tym, że SON SA nie ma obecnie możliwości pozyskania środków finansowych oraz kredytowych, szczególnie przy fatalnie zapowiadającym się sezonie zimowym 2013/14, Rada SIG uważa, iż emisja nowych akcji Ośrodka jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem przyspieszającym modernizację i przygotowanie Ośrodka do następnych sezonów. Ponadto  takie działanie pomoże lokalnym przedsiębiorcom zjednoczyć szeregi, by zaczęli wspierać nasze wspólne dobro, jakim jest Ośrodek. Co w dalszej perspektywie zaowocuje poprawą sytuacji w mieście poprzez np. wykorzystanie jego potencjału nie tylko w sezonie zimowym. Uważamy jednocześnie, że byłaby to najlepsza droga do współdziałania pomiędzy SON i Gminą Szczyrk oraz zamknięcia konfliktów i sporów sądowych pomiędzy nimi.

Rada SIG może wyrazić ubolewanie, iż sytuacja meteorologiczna i nie tylko, doprowadziła do skrajnej sytuacji materialnej SON, nie mniej jest to nasze dobro wspólne i powinniśmy podjąć wszyscy starania o odbudowę dobrego imienia Szczyrku, jako perły narciarstwa polskiego.

Oczekujemy od podmiotów gospodarczych, działających na terenie Szczyrku wstępnych deklaracji w sprawie zakupu akcji SON SA. Podmioty, które zgłoszą deklarację zakupu akcji zostaną powiadomione o kolejnych działaniach w tej sprawie. Prosimy o e-maile na adres: podmiotygospodarcze@wp.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Chciałabym podziękować nieżyjącemu p. Ryśkowi Rynkiewiczowi za utworzenie szczyrkowskiej izby gospodarczej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    On tworząc ją miał wizję Szczyrku jako największej aglomeracji narciarstwa , turystyki i hotelarstwa w Polsce. Wspaniały wizjoner.
    Oby jego fascynacje Szczyrkiem się spełniły. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button