Kraj

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Polsce?

Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe powiedział IAR, że polskiej stronie zależy na wypracowywaniu wspólnych inicjatyw z przywódcami Francji i Niemiec. Podczas najbliższego spotkania będzie omawiane między innymi pogłębienie integracji europejskiej w kwestiach bezpieczeństwa, współpracy z Rosją oraz Partnerstwa Wschodniego – deklaruje minister. Jaromir Sokołowski przyznaje, że czasami wewnątrz Unii Europejskiej Paryż, Berlin i Warszawa nie mówią jednym głosem, ale jest wiele obszarów, gdzie można znaleźć kompromis na przykład w kwestii wspólnej polityki obronnej.

Zdaniem Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, wizyta Bronisława Komorowskiego w Paryżu i Berlinie będzie doskonałą okazją do zaproszenia przywódców Francji i Niemiec na szczyt weimarski do Polski. Ekspert uważa, że sam fakt istnienia takiej woli prezydenta jest ważny. Według Agnieszki Łady, to “symbol pokazujący, że jednak prezydent widzi w takim spotkaniu szansę”, bo Trójkąt Weimarski był dotąd “raczej wymarłym ciałem”, a spotkania na poziomie prezydentów są wyjątkowo rzadkie.

Agnieszka Łada przypomniała kłopoty związane z ostatnim szczytem weimarskim. Miał się odbyć w połowie 2006 roku, ale swoją wizytę w Niemczech odwołał w ostatniej chwili prezydent Lech Kaczyński ze względu na “niedyspozycje trawienne”.

Na razie nie wiadomo, gdzie w Polsce ma odbyć się szczyt. Rozważanych jest kilka lokalizacji, między innymi Kraków. Ostatnie spotkanie z udziałem przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego odbyło się w grudniu 2006 roku w Mettlach w Niemczech. Trójkąt Weimarski został powołany w dniach 28-28 sierpnia 1991 roku na spotkaniu szefów dyplomacji w Weimarze.. Miał pomóc między innymi Polsce w uzyskaniu członkostwa Unii Europejskiej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button