Szlak pod obserwacją

Niektóre obiekty nie wymagają dużej reklamy. Bo z natury przyciągają wielu i na rynku turystycznym radzą sobie wyśmienicie. Z innymi jest bardziej krucho. Fabryka i Muzeum Porcelany Śląskiej przynajmniej na jakiś czas będzie musiała pożegnać się z miejscem na liście najlepszych industrialnych atrakcji turystycznych regionu. – Zmieniła się sytuacja prawna tej firmy i taka była przyczyna. Teraz już tam nie ma pracowników, a ktoś musi odpowiadać za zwiedzających. To są koszty, które są niedopuszczalne żebym ja je ponosiła jako syndyk – wyjaśnia Janina Matysiewicz, syndyk masy upadłości Porcelany Śląskiej. Tragiczna sytuacja firmy spowodowała, że Muzeum Porcelany zostało zawieszone. Podobny los spotka prawdopodobnie zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskie Chebziu. – Od dłuższego czasu toczą się rozmowy pomiędzy urzędem, a zarządem kolei w przedmiocie przekazanie nam dworca w Chebziu – informuje Marcin Szmukier, biuro konserwatora zabytków w Rudzie Śląskiej.
Wszystko jest wynikiem kontroli, którą przeprowadził urząd marszałkowski. Kontroli mającej zapewnić najwyższą jakość turystyczną tych obiektów. To pierwszy krok w tworzeniu najbardziej prestiżowego produktu turystycznego w Polsce. – Szlak Zabytków Techniki wśród zarządców cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a oprócz trzydziestu dwóch, które mamy na szlaku mamy aż 15, które chciały się na szlaku znaleźć i tu pewnie skorzystamy z doświadczeń niemieckich – tłumaczy Adam Hajduga, śląski urząd marszałkowski. Dlatego najlepsze z najlepszych mają stać się gwiazdami szlaku. Będą to miejsca turystyczne o strategicznym znaczeniu. Wokół nich zostaną utworzone szlaki lokalne. – Myślę, że my wszyscy jesteśmy tu po to, aby sobie pomóc i podzielić się doświadczeniem. Na pewno nasze różni się od tego, które mają inne obiekty, ale o to chodzi w tych spotkaniach. Będziemy naszą wiedzę wymieniać, a ja chętnie podzielę się tym co wiem – oznajmia Małgorzata Grabowska, Śląskie Browarium.
Z całą pewnością skorzysta z niej nowy nabytek szlaku. – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza zostało zbudowane praktycznie od podstaw. Jest to replika kopalni. Nie jest to kopalnia oryginalna, a jedynie eksponaty są oryginalne z byłych i obecnych kopalń rud żelaza – opowiada Łukasz Pabich, Muzeum Częstochowskie.
I oby sobie z tym zadaniem poradzili. Bo wszystkie obiekty, które nie będą się rozwijać dobrze zostaną z prestiżowej mapy wymazane.