RegionWiadomość dnia

Szlak Zabytków Techniki zyska rozgłos w Europie

Do tej pory zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu odwiedziło prawie 70 tysięcy osób. A niedługo może być ich znacznie więcej.

Na pewno liczymy na to, że to, że jesteśmy wpisani na tę listę pójdzie w świat i będziemy mieć jeszcze więcej turystów, przede wszystkim z Europy Zachodniej – mówi Leszek Żurek, dyrektor zabytkowej kopalni Guido.

Wspomniana lista to Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, czyli ERIH. To baza danych o ponad 800-set zabytkach z 32 krajów Europy. Teraz jest w niej również Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Turystyka przemysłowa staje się istotną częścią oferty turystycznej województwa śląskiego – stwierdza Zbyszek Zaborowski, wicemarszałek województwa śląskiego.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W której szczególne miejsce mają od dziś kopalnia Guido oraz browary w Żywcu i Tychach. To właśnie te trzy obiekty znalazły się w gronie tzw. punktów kotwicznych, czyli najbardziej atrakcyjnych zabytków poprzemysłowych w Europie.

Bardzo cieszymy się z tego faktu, że zostaliśmy docenieni i zauważeni, bo to jest właściwie nas nie tylko na skalę kraju, Polski, ale też na skalę Europy – mówi Agnieszka Rokstein, Tyskie Browarium Kompania Piwowarska S.A.

Twórcy Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego nie mają wątpliwości, że śląskie atrakcje mogą podbić nie tylko Polskę.

Nie znam takiego drugiego miejsca jak kopalnia Guido, gdzie zwiedzający mogą zjechać 320 metrów pod ziemię. Podobnie jest z Królową Luizą. Maszyny parowej, w tak dobrym stanie i tak dobrze działającej też jeszcze nigdzie nie widziałem – stwierdza Meinrad Maria Grewenig, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.

Podobnie jak miliony turystów, którzy jeszcze o śląskich zabytkach nie słyszeli. Jednak jeśli dzięki ERIH-owi to się zmieni, to wejście Śląska na turystyczny szczyt może być znacznie prostsze.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button