RegionWiadomość dniaZdrowie

Szpitale w woj.śląskim już nie jednoimienne. 450 łóżek zostaje specjalnie na COVID

Szpitale w województwie przestają być jednoimienne. Tak jest między innymi w przypadku Szpitala Rejonowego w Raciborzu, który rozpoczął zapisy pacjentów na zabiegi planowe. Wcześniej, bo w czerwcu, ruszyły tu poradnie specjalistyczne.

 

 

Śląskie kopalnie do likwidacji! To już postanowione! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

– Bardzo dobrze. Tu żona przyjeżdża, jest szybko obsługiwana. Kolejka jest do chirurga, okulisty, ale bardzo pięknie idzie mówi Karol Górczyński, mąż pacjentki szpitala.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Iść ma jeszcze szybciej, bo dziś w szpitalu ruszyło testowanie pacjentów na koronawirusa. Gdy ci uzyskają wyniki negatywne będą mogli trafić na oddziały zabiegowe. Jednocześnie szpital jest gotowy na przyjmowanie pacjentów z COVID i dysponuje dla nich 175oma łóżkami. Ci, którzy nie mają koronawirusa nie powinni się obawiać zakażenia, bo tacy pacjenci będą leczeni w odrębnych pomieszczeniach.

 

– Personel jest podzielony, na razie robiliśmy to według zgłoszeń. Jeżeli ktoś chciał pracować tam, czy tutaj. Natomiast będzie to personel odrębnie dedykowany do pacjentów zakażonych i niezakażonych. Nie wiem czy będzie rotował czy nie, to zależy jakie będą ustalenia z zespołami mówi Ryszard Rudnik, Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu.

Szpitalem jednoimiennym przestaje być także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach. O ile będzie przyjmował pacjentów planowych, jak i COVID’owych, to w przypadku tych drugich będą to pacjenci, którzy wymagają np. operacji.

– W tej chwili ruszył zakład rehabilitacji w naszym szpitalu. Pierwsi pacjenci, jacy będą przyjęci to są pacjenci, którzy przed 16 marca mieli już wyznaczone terminy lub byli w trakcie leczenia. W październiku, od połowy, drugiej połowy października wraca funkcjonowanie zakładu diagnostyki obrazowej, doskonale wyposażonego, niedawno otwieranego. Także dysponujemy bardzo dużym potencjałem – mówi Krystian Dudek, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o. o.

 

Także w październiku mają ruszyć operacje, między innymi na oddziale chirurgii, chirurgii ogólnej, laryngologii czy okulistyki. Jednocześnie w szpitalu trwa remont skrzydła mieszczącego oddział neonatologiczny i odcinek położniczy, który zakończy się w listopadzie.

– Obecnie mamy zabezpieczone ponad 450 łóżek COVID’owych. Ponad 60 to łóżka respiratorowe. Na wczoraj 14 z tych łóżek były zajęte. Mamy też jeszcze miejsca wolne jeśli chodzi o łóżka COVID’owe, blisko 190 miejsc jest jeszcze wolnychmówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na razie miejsc wolnych jest sporo, pytanie tylko, czy w związku z kolejnymi rekordami zakażeń koronawirusem wkrótce nie będzie ich potrzebnych więcej.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W tym roku księża nie odwiedzą wiernych podczas kolędy. Wyjątkiem specjalne zaproszenia

Koronawirus w liczbach: ZUS wypłacił blisko 1,3 mln zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych

Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-letniego chłopca

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button