Świat

Szwecja: 7-letni chłopiec zmarł po zarażeniu wirusem A/H1N1

Władze sanitarne w Skanii apelują do grup podwyższonego ryzyka o szczepienie się przeciwko wirusowi. Do tych grup należą osoby powyżej 65. roku życia, przewlekle chore na serce lub płuca, otyłe i z osłabioną odpornością, kobiety w ciąży oraz osoby chore na astmę i insulinozależną cukrzycę. Dla tych osób szczepienia przeciwko wirusowi A/H1N1 są w Skanii bezpłatne.

Podczas ubiegłej zimy na “nową” grypę zmarło w Szwecji ponad 30 osób. Do marca 2009 roku znane były jedynie rzadkie przypadki zakażeń ludzi wirusem grypy A/H1N1 – głównie wskutek bezpośredniego kontaktu ze świniami. Potem zaczęto potwierdzano przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu w Kalifornii i Teksasie. W maju 2009 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Polsce. 11 czerwca tego samego roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy, szósty stopień zagrożenia oznaczający pandemię. Koniec pandemii ogłoszono dwa miesiące później.

Na świecie wirus A/H1N1 zabił ponad 11,5 tysiąca osób, najwięcej w USA i Brazylii, w Polsce – ponad sto. To wielokrotnie mniej niż wirus “zwykłej” grypy sezonowej. Podczas pandemii polski rząd nie zaopatrzył się w szczepionki przeciwko “nowej” grypie, bo – jak tłumaczyła minister zdrowia Ewa Kopacz – żaden producent nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne szczepionek i jej wprowadzenie do aptek. Wkrótce okazało się, że kraje, które kupiły szczepionki, mają problem z pozbyciem się ich nadmiaru.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button