„Ponad 1,5 mln złożonych wniosków z tarczy antykryzysowej przez 3 tygodnie” – tymi słowami minister rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczęła konferencję prasową będącą podsumowaniem działań na rzecz walki ze skutkami koronawirusa. Wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, szefowa resortu rodziny przekazała najnowsze dane pokazujące jak wspierane są polskie przedsiębiorstwa.
Kryminalne seriale w TVS! Zobaczcie “Prawo i porządek” oraz “Napisała: Morderstwo”
–Możemy śmiało powiedzieć, że wypłacone środki zostały przeznaczone na ochronę co najmniej 1 mln miejsc pracy – podkreśla Marlena Maląg.
Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców
Do powiatowych urzędów pracy wpłynęło ok. 155 tys. wniosków od mikroprzedsiębiorców ubiegających się o niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości do 5 tys. złotych. Wnioski są na bieżąco rozpatrywane i realizowane.
-Pożyczkę przekazaliśmy dla ok. 55 tys. mikroprzedsiębiorców. To łącznie 275 mln zł wsparcia – mówi minister Maląg.
Warto pamiętać, że zmiany w ramach tarczy antykryzysowej rozszerzyły kręg mikroprzedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników.
Środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Środki z FGŚP to wsparcie na ochronę miejsc pracy w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. – To ok. miliard złotych wypłaconych środków z tego instrumentu – mówi minister Maląg.
Świadczenia postojowe już w rękach beneficjentów
Na bieżąco realizowane są też wypłaty świadczenia postojowego. 94 tys. osób samozatrudnionych i zleceniobiorców otrzymało do dzisiaj wsparcie z tego tytułu. To razem 188 mln zł wypłaconych środków.
Zwolnienie ze składek ZUS – największa liczba wniosków
Minister podczas konferencji podkreśliła, że największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszy się możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 970 tysięcy wniosków od przedsiębiorców chcących skorzystać z tego narzędzia.
Ważną zmianą, jaka nastąpiła w ramach rozszerzenia tarczy antykryzysowej jest zwolnienie ze składek dla płatników zatrudniających od 10 do 49 osób objętych ubezpieczeniami społecznymi. Zwolnienie będzie przysługiwało w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek.
Wsparcie z środków Europejskiego Funduszu Społecznego
To nowy instrument w tarczy. Z puli EFS są dofinansowywane wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników mikro, małych i średnich firm, a także na prowadzenie działalności gospodarczej dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. „Obecnie mamy już prawie 11 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach tego narzędzia”.
-Udoskonalamy mechanizmy składania wniosków. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby wsparcie było jak najszersze – dodała na koniec minister Maląg.
Epidemia koronawirusa wydłuża ważność prawa jazdy. To nie żart! Weszły nowe przepisy!
Czeka nas rekordowa susza na Śląsku? Prognozy są zatrważające!
Żory: Kolejne maseczki trafią do mieszkańców miasta. Sprawdź, gdzie będzie można je otrzymać
źr. MRPiPS