KrajRegion

Ten pakiet może rozłożyć na łopatki śląską gospodarkę?! Debata nad pakietem klimatycznym

Aktualizacja 20:00: Więcej informacji na ten temat znajdziecie w materiale filmowym.

W Katowicach debatują nad pakietem klimatycznym. Specjalna konferencja, poświęcona założeniom europejskiej polityki dotyczącej ograniczaniu emisji CO2 odbywa się dzisiaj w Sali Sejmu Śląskiego.

Związkowcy, przedstawiciele tzw, ciężkich branż – jak hutnictwo czy górnictwo – przekonują, że przyjęcie unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego może zachwiać i tak już niestabilną gospodarką. Skutki odczuje każdy Kowalski – od wzrostu cen po nawet utratę pracy! Jednak dyskutujący dzisiaj o pakiecie klimatycznym ekonomiści i specjaliści wielu branż uważają, że nadal jest duża szansa na zawieszenie unijnych restrykcji klimatycznych dla przemysłu.

W Katowicach właśnie nad “za i przeciw” dotyczących klimatycznego pakietu rozmawiają nie tylko związkowcy czy przedstawiciele przemysłu, ale także ci, którzy zdecydują o tym czy pakiet będzie obowiązującą rzeczywistością – czyli politycy. Są także eksperci w dziedzinie energetyki i gospodarki. Katowicką konferencję organizuje Solidarna Polska, która proponuje skorzystanie z zawieszenia pakietu dzięki możliwościom Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Taki sam pomysł ma Śląsko-Dąbrowska Solidarność, której przedstawiciele także biorą udział w debacie. Zdaniem przeciwników pakietu klimatycznego, EIO jest największą szansą na zatrzymanie projektu i nie wdrażanie go ze szkodą dla wszystkich w życie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jak podkreślają – skutku wprowadzenia pakietu klimatycznego najdotkliwiej odczułaby właśnie Polska, gdzie energetyka i przemysł oparte są właśnie na węglu brunatnym i kamiennym. Zdaniem niektórych polityków są raporty, mówiące o wzroście cen spowodowanych ewentualnym wprowadzeniem w życie pakietu nawet o 30%!  Kolejnym kosztem z którym należy się liczyć – zdaniem przeciwników ekologicznych regulacji – jest koszt ludzki. Bo klimatyczny pakiet może skutkować tylko w Polsce likwidacją pół miliona miejsc pracy – głównie w przemyśle energochłonnym. Teraz przedstawiciele Solidarnej Polski i związkowcy chcą przekonać szefów największych partii w Polsce oraz unijnych liderów do swoich racji. Jeśli to nie pomoże – ostatnią redutą ma być Europejska Inicjatywa Obywatelska. Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem, który miałby być początkiem procesu zablokowania wprowadzenie w życie zapisów pakietu klimatycznego.

Postanowienia dotyczące EIO, pozwalające na składanie masowych petycji, weszły w życie 1 kwietnia. Żeby zamiary przeciwników pakietu weszły w życie, w 7 krajach UE trzeba zebrać milion podpisów popierających EIO. Jeśli proces blokowania się nie uda – pakiet klimatyczny który o 20% ma zredukować emisję gazów cieplarnianych i o tyle samo ma zwiększyć efektywność wykorzystywania produkowanej energii – wejdzie w życie w państwach członkowskich Unii Europejskiej w 2013 roku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button