Terapia filmem

Przed Pawłem drzwi do świata filmu otworzyły się dzięki Marcinowi Kondraciukowi. Reżyser z Gliwic był jego opiekunem na Warsztatach Terapii Zajęciowej. To tam zrodził się pomysł na filmoterapię. – Uczestnicy, z którymi pracowałem wtedy, zapytali mnie czy kiedyś zagrają w filmie? Powiedziałem pewnie, że zagracie. Reżyser słowa dotrzymał. To pod jego skrzydłami niepełnosprawna młodzież może patrzeć na świat okiem kamery. Spełniają też nieśmiałe marzenia o aktorstwie. Na planie zdjęciowym nieraz przekonują się, że kręcenie filmu to nie tylko dobra zabawa, ale i ciężka praca. – Broń jest taka ciężka, ale to już było. Jeszcze przy drzewie musiałem stać i pasem mnie przypięli, żebym do tyłu nie poleciał, bo by było kiepsko – wspomina Paweł Rolka.
Innym aktorem na stale współpracującym z reżyserem jest Mirek Żochowski cierpiący na zespół Tourette’a. Ich największym wspólnym sukcesem był film “Skok Tourette’a”. To dokument o Mirku i jego samotnej wyprawie na Grenlandię. Za film Kondraciuk dostał międzynarodową nagrodę UNICA, przyznawaną autorom obrazów o humanitarnym traktowaniu człowieka. Filmoterapia stosowana przez reżysera okazuje się skuteczna. – Cały dowcip Marcina polega na tym, że on jest taką osobą, która podnosi ludzi na duchu – stwierdza Mirosław Żochowski. O tym, że plan zdjęciowy jest najlepszym lekarstwem dla niepełnosprawnej młodzieży wiedzą ich rodzice. – Jest to odskocznia do innego świata, bo pamiętam jeszcze nie tak dawno jego życie zamykało się w jakimś takim zamkniętym świecie – zachwala Bogusław Rolka, ojciec Pawła.
To m.in. te słowa zadecydowały o tym, że festiwal organizowany przez Kondraciuka będzie miał nazwę “Drzwi”. Ma promować twórczość osób niepełnosprawnych. Impreza odbędzie się już w kwietniu w Gliwicach.