Terapia światłem LED – wspomaganie zabiegów medycyny estetycznej
Terapia światłem LED to nieinwazyjna metoda leczenia niedoskonałości skóry. Wspomaga usuwanie zmarszczek, przebarwień, trądziku. Wspiera działanie innych zabiegów medycyny estetycznej, w tym laseroterapii. Na czym polega działanie światła LED? Wyjaśniamy.
Czym jest terapia światłem LED?
Terapia światłem LED (fototerapia) polega na naświetlaniu określonych obszarów twarzy i ciała przy pomocy specjalnych lamp generujących światło w różnych kolorach. Rodzaj światła dopasowuje się do leczonego problemu. Terapia światłem LED jest nieinwazyjnym zabiegiem, który stosuje się w schorzeniach dermatologicznych, takich jak przebarwienia, trądzik, blizny, łuszczyca, a także w celach estetycznych, np. by zminimalizować zmarszczki czy nawet cellulit.
Działanie światła LED na twarz i ciało
Podczas terapii LED emitowane jest promieniowanie w postaci światła w kolorze: czerwonym, niebieskim lub mieszanym. W katowickiej Klinice Miracki skorzystasz z terapii światłem LED lampą TriWings, która wykazuje bardzo wysoką skuteczność w leczeniu różnych problemów skórnych. Każdy kolor światła LED ma zastosowanie w innym rodzaju terapii. Przykładowo terapia niebieskim światłem działa antybakteryjnie i wspomaga leczenie trądziku. Czerwone światło LED wykorzystuje się w terapiach przeciwstarzeniowych, a fioletowe, zwane mieszanym, sprawdza się przy usuwaniu blizn.
Emitowana energia wnika głęboko w skórę, gdzie jest absorbowana przez komórki. Pod wpływem promieniowania w skórze dochodzi do reakcji biologicznych i chemicznych, które stymulują metabolizm komórkowy. Wywołując wewnątrzkomórkowe reakcje, światło LED stymuluje fibroblasty i przyspiesza syntezę kolagenu w skórze. Poprawia się jej napięcie i elastyczność. Terapia światłem LED sprawia, że skóra szybciej się regeneruje, co w konsekwencji prowadzi do poprawienia jej kondycji i odmłodzenia. Cera zyskuje wypoczęty wygląd. Energia emitowana przez lampy pobudza także mikrokrążenie skóry, sprawiając, że komórki są lepiej dotlenione i odżywione.
Działanie światła LED wykorzystywane jest w leczeniu:
- zmian naczyniowych,
- trądziku,
- starzenia się skóry,
- blizn i rozstępów,
- oparzeń,
- cellulitu.
Zabieg jest nieinwazyjny, nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem. Przez wiele osób oceniany jest jako przyjemny, wręcz relaksujący. Terapia światłem LED nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Lampy nie wywołują przegrzania skóry ani jej uszkodzenia, dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu można od razu wrócić do codziennych obowiązków.
Jakie zabiegi można łączyć z fototerapią?
W medycynie estetycznej terapia światłem LED wykorzystywana jest przede wszystkim jako sposób na wspomaganie wielu procedur terapeutycznych. Jest efektywna i bezpieczna nawet tam, gdzie doszło do wcześniejszego przerwania ciągłości skóry – np. po liposukcji czy lipotransferze. Zastosowanie fototerapii pozwala na przyspieszenie procesu gojenia się skóry i skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegach laserowych. W tym celu po terapię światłem LED sięga się, chociażby po zabiegach usuwania tatuażu laserami pikosekundowymi. Fotototerapia sprawdza się jako uzupełnienie zabiegów oczyszczających na twarz, takich jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja wodna. Terapię światłem można zastosować jako sposób na złagodzenie skutków ubocznych po nieudanych procedurach odmładzających. Zabieg ten skutecznie wspiera modelowanie sylwetki i redukcję cellulitu.
Liczba i częstotliwość zabiegów światłem LED na twarz i ciało dobierana jest indywidualnie przez lekarza lub kosmetologa. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, zaleca się zwykle od 6 do 20 zabiegów.
W razie innych pytań dotyczących terapii światłem LED zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
źródło: artykuł partnera