Organizowana przez bytomskich lekarzy akcja ma na celu dotarcie do jak największej liczby pacjentów, u których występuje wysokie ryzyko wystąpienia tętniaka. Na badanie mogą umówić się wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia.
Sejmik wdepnął w KAŁUŻĘ, a prezydent Rybnika potknął się o alkomat. Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!
Badania przesiewowe organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Odbędą się one 8 grudnia. Uwaga! Na badanie trzeba się umówić telefonicznie! (32 396 42 00, 32 396 46 88).
Badane będą tylko osoby powyżej 65. roku życia, u których występuje:
- otyłość
- nadciśnienie tętnicze
- uzależnienie od papierosów
- podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów
- choroba niedokrwienna serca
Dlatego, chętni do wzięcia udziału w badaniach, najpierw muszą zadzwonić do szpitala i odpowiedzieć na kilka ankietowych pytań. Spodziewamy się, że przebadamy większość mężczyzn, bo tętniaki częściej występują u nich, niemniej panie z grupy podwyższonego ryzyka też mogą się przebadać – mówi dr Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4 w Bytomiu.
Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50%. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia. Tętniaki występują m.in. u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych.
Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny. Dodajmy, że tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu, niemniej początkowo nie daje on żadnych objawów.
Czasem mogą być one mylące i świadczyć na przykład o chorobach kręgosłupa, bo chorzy skarżą się na bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Często są to bóle brzucha. Wielu pacjentów przypadkowo dowiaduje się, że mają tętniaka, na przykład podczas badań przesiewowych.
Przypomnijmy, w marcu 2017 roku bytomscy chirurdzy naczyniowi w ciągu jednego dnia przebadali prawie 700 osób z całego Śląska. Wykryto aż 43 tętniaki!
Najbliższa akcja, która odbędzie się 8 grudnia nie będzie tak spontaniczna, jak ta poprzednia. Przyjmowane będą tylko osoby, które umówią się na wizytę telefonicznie, niemniej lekarze są gotowi na przyjęcie podobnej liczby pacjentów. Szacujemy, że przebadamy tego dnia ok od 500 do 700 osób – dodaje dr Janusz Kuśmierz.