RegionWiadomość dnia

To koniec Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach? Bankructwo może być kwestią kilku miesięcy

Jeśli ogłoszą upadłość, to obiekty mogą stracić status zabytków UNESCO. Mowa o kopalni srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, zarządzanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które z powodu epidemii COVID-19 i lockdownu branży turystycznej jest zagrożone bankructwem. Zagrożony jest również sam status zabytków UNESCO obu obiektów.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Zarządzamy obiektami podziemnymi, czyli tymi które są bardzo kojarzone z tym wpisem, no więc jeżeli zgasimy światło to doprowadzimy trochę do takiej katastrofy PR-owej można powiedzieć. Nie możemy tych podziemi opuścić. My musimy cały czas pilnować wody, która płynie pod miastem i wentylować nasze korytarze, nie możemy sobie po prostu wyjść – mówi Grzegorz Rudnicki, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Miesięczny koszt utrzymania obiektów, które aktualnie nie zarabiają to około 200 tys. złotych. Po tym gdy wczoraj stowarzyszenie ogłosiło internetową zbiórkę na ratowanie obiektów pojawiło się wiele niepochlebnych komentarzy kierowanych w stronę tarnogórskich urzędników. Jednak to co mieszkańcom wydaje się proste, w rzeczywistości nie jest. Stowarzyszenie, które obiekty utrzymuje z biletów wstępu działa jak prywatna firma i miasto pomaga na tyle ile może w granicach obowiązującego prawa.

To koniec Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach? Bankructwo może być kwestią kilku miesięcy
To koniec Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach? Bankructwo może być kwestią kilku miesięcy

– Zakupiliśmy bilety, każdy mieszkaniec mógł 1526 biletów odebrać, organizujemy różnego rodzaju wspólne eventy, konferencje online, kupujemy wydawnictwa jakie były na stanie magazynowym stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej żeby ich poratować – wylicza Piotr Korab, Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.

A teraz jako jedną z form pomocy ma być propozycja odkupienia jednej z jego nieruchomości. Zbiórka na rzecz ratowania jedynych w województwie śląskim zabytkowych obiektów UNESCO odbywa się za pomocą portalu www.patronite.pl

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Paulo Sousa nowym selekcjonerem reprezentacji Polski! Jakim był piłkarzem?

Seniorzy powyżej 70 roku życia będą mogli umówić się na szczepienie. Ale to nie będzie takie proste

Nie płacisz abonamentu za posiadanie RTV? Poczta Polska prowadzi kontrole!

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button