Trial rowerowy w Olkuszu

Na pierwszy rzut oka różnica między zwykłym rowerem a tym, który wikorzystywany jest w trailu, jest prawie niewidoczna. Jednak jak powszechnie wiadomo “prawie” robi wielką różnicę. – Podstawową różnicą jest wytrzymałość. Rower musi znosić bardzo duże obciążenia, dlatego rama jest wykonana ze specjalnego stopu aluminium oraz tytanu. Rower nie ma też siodełka, ponieważ krępowało by to ruchy. Dodatkowo rower wyposażony jest w hamulce hydrauliczne, które są niezbędne jak skacze się po różnego rodzaju krawędziach – wyjaśnia Tomasz Kramarczyk, 23-krotny mistrz Polski
Po różnego rodzaju krawędziach skakało około 40 zawodników w trzecim etapie drużynowych mistrzostw Polski, które odbyły się w Olkuszu. Na starcie zjawiła się czołówka polskich sportowców w tej dyscyplinie sportu. – Mamy tutaj medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Jest Tomasz Kramarczyk 23-krotny Mistrz Polski. Jest Michał Murawski, który wygrał przed tygodniem w kategorii juniorów oraz Filip Mrugała, który został wicemistrzem Świata, ale młodzików – stwierdza Andrzej Kramarczyk, organizator.
Jednak nawet tak utytułowani zawodnicy mieli problemy z ukończeniem trasy. Jak więc należy skakać, aby nie zbierać punktów karnych i ukończyć przejazd bezbłędnie? – Przede wszystkim trzeba mieć bardzo dobrą równowagę, koncentrację, nie wolno szybko jechać, bo wtedy można złapać jakiś punkt karny za wywrotkę. Trzeba być bardzo skupionym przez cały odcinek – przyznaje Stefania Staszewska, uczestniczka.
Najmniej błędów, a co za tym idzie najmniej punktów karnych zdobyli zawodnicy z Klubu Sportowego Aquilli Lotto, którzy triumfowali w tych zawodach.