W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i miejscami utworzyły są głębokie zaspy. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte i pozawiewane śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny, co może być przyczyną pobłądzeń.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
Śnieg w większości miejsc jest twardy i zmrożony, a miejscami przepadający. Na graniach występują nawisy śnieżne i wieje silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W dolnych partiach Tatr, na drogach dojściowych do schronisk śnieg jest ubity i dobrze przedeptany, jednak w wielu miejscach występują oblodzenia i jest ślisko.
Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. “za Kopą” i jest wytyczone tyczkami.
Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.
Stoki narciarskie, hotele i restauracje w Wiśle otwarte! I nikt nie łamie przepisów! Jak to możliwe?
Śląskie: Czarna seria na drogach! Dwa wypadki, cztery ofiary śmiertelne! [ZDJĘCIA]
Wiceminister Szwed w Katowicach: Składajcie wnioski na 500+. W 18 lat można uzbierać 100 tysięcy
źr. TPN