Przygotowania do spisywania. W Polsce zbliża się Narodowy Spis Powszechny, w którym każdy będzie miał obowiązek wziąć udział. Jest wykonywany co 10 lat i mimo pandemii zostanie przeprowadzony. W przeciwnym razie można dostać karę. Większość obywateli ma to zrobić sama.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
– Samospis realizowany przy pomocy interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stornie internetowej spisu. Dla osób, które nie będą mogły z jakichś ważnych przyczyn spisać siew drodze samospisu, możliwy będzie także spis w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego – mówi Ilona Żurek Urząd Statystyczny w Katowicach.
Mimo że większość ma sama wypełnić wywiad, który będzie zawierał najważniejsze dane, to potrzebni są rachmistrze. Dlatego gminy od wczoraj rozpoczęły rekrutację. Niektóre mają już pierwszych chętnych.
– Potrzebujemy 13 rachmistrzów. Spłynęło już do nas kilkanaście aplikacji, z czego trzy zostały zweryfikowane pozytywnie. Nabór będzie prowadzony do 9 lutego, więc spodziewamy się, że jeszcze kilka tych aplikacji jeszcze do nas wpłynie. Zwłaszcza, że wymagania, które są stawiane są potencjalnym rachmistrzom nie są zbyt wysokie. Musi to być osoba, która ukończyła 18 rok życia, posiada obywatelstwo polskie, ma wykształcenie średnie, nieposzlakowaną opinię i była niekarana – mówi Jakub Kubasik, UM Czeladź.
Wynagrodzenie będzie obliczane na podstawie liczby przeprowadzonych wywiadów. Jeden wywiad to 6 złotych brutto. Wszystko potrwa dłużej niż zakładano.
– Chcielibyśmy wydłużyć czas trwania spisu powszechnego z 3 do 6 miesięcy, mając na uwadze niepewną sytuację związaną z pandemią. Wiemy, że ta sytuacja jest w dużej mierze niekorzystna – mówi Dominik Rozkrut, prezes GUS.
Spis ma potrwać od 1 kwietnia do końca września. W jego trakcie trzeba będzie podać nie tylko podstawowe dane, ale również te dotyczące spraw zawodowych i mieszkalnych. Za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny i to jest do 5 tys. złotych.
Kolejni przedsiębiorcy stracili cierpliwość. Kawiarnia w Jaworznie wznowiła działalność [WIDEO]
Są pierwsze pozwy wobec Skarbu Państwa za nielegalne zamykanie firm
Naukowcy z Gyncentrum wyizolują genom SARS-CoV-2. Może to pomóc w stworzeniu polskiej szczepionki