KrajRegion

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach! Na szlakach zalega śnieg

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są skrajnie niekorzystne. TOPR odradza wyjść powyżej górnej granicy lasu. Intensywne opady śniegu oraz silny wiatr mogą znacznie utrudnić wędrowanie.

 

 

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Szlaki w Tatrach są nieprzetarte. Szlaki graniowe są w wielu miejscach pozawiewane przez wiatr.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Poruszanie się w takich warunkach wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętności posługiwania się nim, jak i umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Drogi i szlaki dojściowe do schronisk są przykryte warstwą świeżego śniegu, pod która zalega warstwa oblodzenia (zalecamy zabrać ze sobą raczki).

Na niektórych szlakach w niższych partiach Tatr wciąż leżą gałęzie oraz pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, które są na bieżąco usuwane. Na tatrzańskich jeziorach (w tym Morskim Oku) jest bardzo cienka, kilkucentymetrowa warstwa lodu – przestrzegamy przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się załamać.

Zagrożenia

  • W Tatrach obowiązuje 3 stopnień zagrożenia lawinowego. Więcej szczegółów na stronie http://lawiny.topr.pl
  • Na szlakach zalega śnieg. Miejscami występują oblodzenia. Poślizgnięcie się na śliskiej nawierzchni grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Pod naporem ciężkiego śniegu mogą łamać się gałęzie na szlaki.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • Podczas silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały  lub powalone drzewa.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button