KrajWiadomość dnia

Tusk: Kamiński do dymisji, zmiany w rządzie

Zgodnie z prawem, wniosek premiera o odwołanie szefa CBA musi być zaopiniowany przez prezydenta RP, rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmową speckomisję – opinie te nie są wiążące dla premiera. Szef CBA może być odwołany, gdy nie spełnia jednego z warunków ustawy. Musi to być m.in. osoba wykazująca “nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną”, nie skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego i spełniająca wymagania określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Decyzję o wszczęciu procedury odwołania szefa CBA Mariusza Kamińskiego premier uzasadniał zabezpieczeniem kraju przed “politycznymi pułapkami na zamówienie opozycji”.

Powiedział, że jego rząd jest zdeterminowany, by wyjaśnić tzw. aferę hazardową, ale także “wątek politycznego wykorzystywania CBA”. Dodał, że chodzi o zabezpieczenie Polski “przed działaniami, które mają charakter politycznych pułapek zastawianych na polityczne zamówienie opozycji”.

Według premiera “byłoby hipokryzją” niedostrzeganie, że PiS przy pomocy CBA chce zaatakować rząd i Platformę.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Na środowej konferencji premier Tusk poinformował także, że minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zaproponował mu swoją dymisję.

Tusk podkreślił, że ma stuprocentowe zaufanie do Czumy. Jednak – zwrócił uwagę – “minister sprawiedliwości, w związku ze sprawą jaka się wydarzyła (chodzi o tzw. aferę hazardową – PAP) musi mieć poczucie, że ludzie wierzą w jego absolutną bezstronność”.

“Ona jest przez wielu kwestionowana, zarówno przez opozycję, jak i przez część opinii (publicznej). Andrzej Czuma w związku z tym zaproponował rezygnację ze stanowiska, tak aby proces dochodzenia do prawdy nie był obłożony jakąś taką wątpliwością, że minister sprawiedliwości jest w tej sprawie w jakiś sposób zainteresowany, czy że rozstrzygnął już pewne kwestie wcześniej” – uzasadniał Tusk.

Ponadto premier powiedział też, że dalsza obecność wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w rządzie byłaby “obciążeniem” dla resortu gospodarki.

Tusk podkreślił, że – chociaż według dokumentacji CBA i wiedzy samego premiera Szejnfeld jest “poza wszelkim podejrzeniem” – to jako wiceminister gospodarki opiniujący ustawę “stał się mimowolnym uczestnikiem tej sprawy (tzw. afery hazardowej – PAP)”.

“Dopóki ta sprawa nie będzie wyjaśniona jego obecność w rządzie byłaby i dla niego i dla jego resortu obciążeniem. Adam Szejnfeld zwrócił się do mnie, że na czas wyjaśnienia tej sprawy chce być poza rządem” – powiedział Tusk.

Zaznaczył jednocześnie, że Szejnfeld nie popełnił “żadnych błędów”, ani nie przekroczył prawa.

Premier Tusk poinformował również, że wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna zaproponował rezygnację z funkcji w rządzie. Szef rządu podkreślił, że ma pełne zaufanie do Schetyny i dlatego będzie rekomendował go na funkcje przewodniczącego klubu parlamentarnego PO.

“Uważam, że z punktu widzenia PO, z punktu widzenia rządu i klubu parlamentarnego, dziś jego głównym zadaniem jest przygotować klub i PO do stoczenia tego boju o prawdę i wiarygodność informacji” – powiedział Tusk.

Premier dodał, że zwrócił się do swych współpracowników Pawła Grasia, Sławomira Nowaka i Rafała Grupińskiego, by wsparli Schetynę.

Natomiast nazwiska nowych ministrów: sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji ujawni na początku przyszłego tygodnia.

“Jeśli chodzi o personalia, tak jak powiedziałem, na początku przyszłego tygodnia przedstawię pełną informację w tej sprawie, przed udaniem się do prezydenta, którego podpis i pod dymisją, i pod nominacją jest potrzebny” – powiedział premier, pytany kiedy będą znane nazwiska następców zdymisjonowanych ministrów i szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button