Kraj

Tusk w Paryżu

O godz. 11.15 szef rządu zostanie przyjęty w Pałacu Elizejskim przez prezydenta Francji.

W tym samym czasie w rezydencji Marigny ze swoimi francuskimi odpowiednikami spotkają się: szef MSZ Radosław Sikorski, ministrowie: infrastruktury Cezary Grabarczyk, obrony Bogdan Klich, rolnictwa Marek Sawicki, kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, ochrony środowiska Maciej Nowicki oraz szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. W dwustronnych rozmowach uczestniczyć też będzie wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, która jest pełnomocnikiem rządu do spraw rozwoju energii atomowej.

O godz. 12.30 przewidziana jest konferencja prasowa Tuska i Sarkozy’ego. Po konferencji premier wraz z delegacją weźmie udział w śniadaniu roboczym z prezydentem Sarkozym w Pałacu Elizejskim.

Polska i francuska delegacja podpiszą deklarację w sprawie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

– Dla rządu polskiego to ważne wydarzenie, dowód bardzo bliskich stosunków Polski i Francji i bliskiego zaufania między Tuskiem i Sarkozym – powiedział szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz.

Polska – która jest największym nowym krajem UE, jednym z krajów zaangażowanych w operacje NATO – chce w coraz większym stopniu brać odpowiedzialność za politykę europejską. To dobry wstęp do pogłębienia ważnej dziedziny polityki europejskiej, w jakiś sposób można tę deklarację porównać do brytyjsko-francuskiej deklaracji z Saint Malo (z grudnia 1998 roku), która też dotyczyła rozwoju polityki bezpieczeństwa i obrony – zaznaczył.

Jak dodał, nie może podać szczegółów dwustronnej deklaracji, ponieważ jest to dokument zastrzeżony. Media podawały wcześniej, że Polska chce razem z Francją przeforsować program umocnienia zdolności obronnych UE; m.in. szef unijnej dyplomacji po raz pierwszy od powstania Wspólnoty miałby brać udział w posiedzeniach Rady NATO.

Z nieoficjalnych informacji PAP – ze źródeł zbliżonych do kierownictwa polskiego MSZ – wynika, że Polska jest zainteresowana budową europejskich sił bezpieczeństwa. Rozmówca PAP zwraca uwagę, że każdy z krajów UE wydaje określone środki na politykę obronną, ale pieniądze te w skali całej UE nie są wykorzystywane efektywnie – powielane są struktury, brak jest koordynacji poszczególnych działań militarnych. Źródło podkreśla, że Stany Zjednoczone, wydając na swoją armię podobne środki jak cała UE, uzyskuje z tych nakładów 10-krotnie większy potencjał.

Polska i Francja podpiszą też deklarację dotyczącą kwestii energetycznych. – Polska i Francja w deklaracji stwierdzą, że chcą, aby prace nad rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu zostały zakończone do marca 2010 roku. Państwa uznają za uzasadnione ustanowienie na poziomie wspólnoty mechanizmów solidarności energetycznej – zaznaczył Dowgielewicz. Jak ocenił, Polska pozyskała w tej sprawie poważnego sojusznika.

Kolejny temat rozmów Tuska z Sarkozym to sytuacja w UE po podpisaniu przez czeskiego prezydenta Vaclava Klausa Traktatu z Lizbony. Czechy jako ostatnie z 27 państw unijnych zakończyły proces ratyfikacji tego dokumentu. Unijny traktat będzie mógł wejść w życie już 1 grudnia; wcześniej przywódcy państw UE wybiorą na nadzwyczajnym szczycie w połowie listopada nowego przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button