RegionZdrowie

Tychy: Hospicjum im św. Kaliksta ma kłopoty! Co dalej z domową opieką hospicyjną?

W ubiegłym roku obchodzili 25. urodziny, dziś boją się o swoją przyszłość. Hospicjum im św. Kaliksta I w Tychach za chwilę może przestać działać. A przynajmniej zespół domowej opieki hospicyjnej i poradnia medycyny paliatywnej.

 

 

Powódź pustoszy woj.śląskie! Czy zapora w Wilkowicach wytrzyma?

-Dostaliśmy wczoraj decyzję, że nasza oferta dotycząca opieki nad chorymi w domowym hospicjum została odrzucona – mówi Ilona Słomian, prezes Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Przez ostatnie 25 lat pacjenci mieli dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń. Pracownicy i wolontariusze zajmowali się chorymi w ich domach.

-Czasem to są rozmowy, czasem wspólna, modlitwa, czytanie książki, zwyczajna obecność. Chcemy im pokazać, że są ważni – mówi Joanna Borys, wolontariusz Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach.

Na pomoc ciężko chorzy mogli liczyć również w poradni medycyny paliatywnej.

-Mąż do grudnia leczył się w Gliwicach na szpiczaka mnogiego. Chemię zakończył, jeździmy tam na kontrolę, ale w międzyczasie musi brać kroplówkę na wzmocnienie kości i to jest jedyne miejsce, które nam rzeczywiście pomaga – mówi Bożena Plener, mieszkanka Tychów.

 

Hospicjum im św. Kaliksta I w Tychach za chwilę może przestać działać. A przynajmniej zespół domowej opieki hospicyjnej i poradnia medycyny paliatywnej
Hospicjum im św. Kaliksta I w Tychach za chwilę może przestać działać. A przynajmniej zespół domowej opieki hospicyjnej i poradnia medycyny paliatywnej

Hospicjum umowę z NFZ zawiera na 5 lat. Tym bardziej zarząd stowarzyszenia zaskoczyła decyzja funduszu. Ale jak zapewnia rzecznik NFZ – decyzje ostateczne jeszcze nie zapadły i cały czas toczy się postępowanie konkursowe.

 

-Naszym zadaniem jako płatnika jest kupienie opieki hospicyjnej u wszystkich podmiotów, które spełniają wymagane warunki. Postępowania konkursowe toczy się, nie czas jeszcze na takie komentarze. My jesteśmy od tego, żeby żaden pacjent nie został pozbawiony opieki – mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ.

Rocznie z tyskiego hospicjum korzysta ponad 200 pacjentów.

autor: Monika Herman

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button