Region

Tychy: Kościół św. Ducha zabytkiem?

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął procedurę wpisu do rejestru zabytków kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach. Jeśli cała procedura zostanie przeprowadzona pomyślnie, będzie to pierwszy wybudowany po II wojnie Światowej obiekt z Tychów wpisany do rejestru zabytków.

 

Piłkarze zespołu z okręgówki bawią się w kiboli! TOP 5 Silesia Flesz gra FAIR!

Wpis ten jest dokonywany na wniosek księdza proboszcza. 24 czerwca odbyły się oględziny obiektu, w których oprócz gospodarza parafii - ks. Dariusza Mazura, uczestniczyli przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

- Kościół zaprojektował, zmarły niedawno architekt Stanisław Niemczyk, który zaprosił do współpracy artystę Jerzego Nowosielskiego. Razem stworzyli dzieło unikatowe łączące w sobie kilka różnych tradycji. Stanisław Niemczyk odwoływał się do lokalnej tradycji budowania drewnianych kościołów, z których zaczerpnął podcienia zwane sobotami i przełożył je na język nowoczesnej architektury. Podobnie zrobił z symbolem starotestamentowego namiotu, który tutaj przybrał formę wielkiego dachu. Nowosielski z kolei, czerpiąc z bogactwa stylistyki i kolorystyki ikon stworzył unikatowy zespół przedstawień scen ze Starego i Nowego Testamentu. Połączenie talentów architekta i artysty sprawiło, że powstał budynek wyjątkowy, który trudno porównywać z jakimkolwiek powojennym kościołem w Polsce - mówi Anna Syska - Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Uznanie kościoła za zabytek jest potwierdzeniem jego wartości architektonicznych i artystycznych.

- Stanisław Niemczyk był wybitnym architektem, a jego realizacje są wyjątkowe, pełne indywidualizmu, dlatego musimy zadbać o zachowanie ich dla przyszłych pokoleń - mówi Igor Śmietański - z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Procedura wpisu do rejestru zabytków kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach potrwa ok. 2 miesięcy. Po tym czasie kościół dołączy do sześciu innych tyskich obiektów ujętych w rejestrze zabytków. Obecnie znajduje się w nim: Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Huta Paprocka, Pałac Myśliwski, Kościół św. Marii Magdaleny i Willa na ul. Damrota. 

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

źr. UM Tychy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button