Już 1 kwietnia będzie można w Tychach wypożyczać rowery miejskie. Do końca października na ulicach Tychów dostępnych będzie 60 rowerów, obok rowerów standardowych rower trójkołowy, rowery familijne typu cargo, tandemy i rowerki dziecięce. Od 5 kwietnia wypożyczony w Tychach rower będzie można oddać w jednym z kilku miast aglomeracji – Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.
W systemie Tyskiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych jest ponad 6 tysięcy osób. Tylko w ubiegłym sezonie wypożyczono w mieście rowery ponad 22 tysięcy razy.
– Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze, coraz częściej także wykorzystują ten środek transportu, by dojechać np. do pracy, dlatego inwestujemy w infrastrukturę dla rowerzystów, budujemy nowe ścieżki rowerowe, stacje napraw rowerów i realizujemy wiele projektów z myślą o cyklistach. Tyski Rower Miejski jest jednym z nich – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Stacje Tyskiego Roweru są zlokalizowane w kluczowych punktach miasta: przy Dworcu PKP, stacji Tychy Lodowisko, na Placu Baczyńskiego, na Paprocanach, ul. Jaśkowickiej, w rejonie hal targowych.
Z Tyskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy użytkownik, który ma konto w systemie. Można je założyć, m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach, lub w innym systemie.
Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego.
Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.
Tyski Rower Miejski to niejedyny system Nextbike w regionie.
– W tym roku jesteśmy, m.in. w Gliwicach, Chorzowie, Katowicach i Sosnowcu. Ze wszystkich naszych systemów w regionie można korzystać za pomocą jednego konta. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które na co dzień poruszają się miedzy miastami – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.
Od 5 kwietnia dzięki podpisanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i firmę Nextbike umowie, użytkownicy będą mogli wypożyczać rowery w jednym mieście i oddać w innym. Dotyczy to miast: Katowice, Sosnowiec, Tychy i Chorzów. Koszty przemieszczenia każdego roweru między miastami pokryje Metropolia.
– Osoby korzystające z wypożyczalni muszą natomiast pamiętać, że możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednej gminy – mówi Ewa Grudniok – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.
Wynika to z faktu, że oferta dotycząca typów rowerów w poszczególnych wypożyczalniach nie jest jednolita.
źr. UM Tychy