AlarmKategorieKrajRegionSilesia FleszWiadomość dniaZ życia miast

Tydzień po wybuchu w Nitroergu. Wiemy, kiedy zakład wznowi produkcję

Wybuch w Nitroergu. Tydzień po tragicznym wypadku, w Krupskim Młynie szykują się do wznowienia produkcji w Zakładzie Materiałów Wybuchowych Nitroestrowych, gdzie doszło do eksplozji. Pozostałe działy pracują normalnie. Pracuje też ekspert z zakresu materiałów wybuchowych. Pracownikom pomagają psycholodzy z Tarnowskich Gór.

 

Przypomnijmy. Wybuch w Nitroergu w Krupskim Młynie miał miejsce 14 lutego 2022 o godz. 17.15. Była to niekontrolowana detonacja. Dwaj pracownicy zginęli. Runął też jeden z budynków.

Co działo się w Nitroergu przez tydzień od wybuchu? Zakład pracuje, choć nie w całości. – Działa wydział środków strzałowych i wydział produkcji Nitrocetu – precyzuje Krzysztof Maciejczyk, rzecznik spółki Nitroerg. – Wyłączony z produkcji jest zakład materiałów wybuchowych nitroestrowych – dodaje. Do szczegółów pracy zakładu wrócimy za chwilę.

Przede wszystkim, na miejscu pracuje specjalna komisja, która ma wyjaśnić przyczyny wybuchu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

-W ciągu minionych kilku dni Komisja opracowała harmonogram postępowania. Rozpoczęła kompletację dokumentacji związanej z awarią. Analizuje ją na bieżąco. Przedstawiciele Komisji uczestniczyli w czynnościach podjętych w zakładzie przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Państwową Inspekcję Pracy oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Powołano zewnętrznego doradcę – eksperta w zakresie bezpiecznego użytkowania materiałów wybuchowych – wylicza Krzysztof Maciejczyk.

Nitroerg po wybuchu. Jak działa zakład?

Dla pracowników Zakładu Materiałów Wybuchowych Nitroestrowych (czyli tego, w którym doszło do wybuchu) wprowadzono przerwę produkcyjną. Dostają wynagrodzenie za przestój opisane w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Pozostałe Zakłady działają w normalnym cyklu produkcyjnym.

-Wszystkim pracownikom Spółki zaproponowana została pomoc psychologiczna. W tym zakresie od samego początku pomaga nam zespół psychologów i terapeutów z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowskich Górach – mówi rzecznik Nitroergu. Pomoc psychologiczną zaoferowano też rodzinie pracowników, którzy zginęli.

CZYTAJCIE TEŻ:

W WYBUCHU ZGINĄŁ KAPITAN SPARTY TWORÓG

W Zakładzie Materiałów Wybuchowych Nitroestrowych trwa też kompleksowy  przegląd obiektów i instalacji, by przygotować go do częściowego wznowienia produkcji. Być może nastąpi to w przyszłym tygodniu. – W tym tygodniu będziemy organizować spotkania z pracownikami tego Zakładu, by przekazać im pełnych informacji co do sytuacji formalnej i technicznej firmy po zdarzeniu, a także wszelkich działaniach podjętych na rzecz likwidacji zagrożeń oraz stworzenia warunków do ewentualnego wznowienia produkcji – mówi Maciejczyk.

W zakładach w Krupskim Młynie i Bieruniu do 18 lutego trwała żałoba.

 

Choć w 2021 roku doszło do wybuchu w innym zakładzie Nitroergu, w Bieruniu, wypadek z 14 lutego 2022 był pierwszym od co najmniej kilkunastu lat, do jakiego doszło na linii produkcyjnej.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ O AKCJI POSZUKIWAWCZEJ PO WYBUCHU

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button