KrajRegion

Ubezpieczenie opon: Co obejmuje i czy warto je mieć?

Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele dodatkowych usług w ramach ubezpieczenia samochodu. Jedną z nich jest ubezpieczenie opon. Co daje nam taka forma ubezpieczenia i czy warto w nią inwestować?

 

Jakie rozróżniamy formy ubezpieczenia samochodu?

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia samochodu. Rozróżniamy:

  • Ubezpieczenie OC samochoduubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie posiadacza pojazdu. Wprowadzono je po to, aby ubezpieczać odpowiedzialność cywilną posiadaczy pojazdów. OC zapewnia świadczenie pieniężne lub zadośćuczynienie ofiarom wypadków i odszkodowanie właścicielom pojazdów zniszczonych przez innych uczestników ruchu posiadających to ubezpieczenie.
  • Ubezpieczenie AC – znane także jako Autocasco. To nieobowiązkowe ubezpieczenie, które sprzedawane jest często w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Odszkodowanie otrzymamy w przypadku, gdy nasze auto zostanie zniszczone (w wyniku sytuacji określonych warunkami ubezpieczenia) lub skradzione (o ile nasze ubezpieczenie AC obejmuje ryzyko kradzieży).
  • Ubezpieczenie NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni Cię w przypadku, kiedy w wyniku zdarzenia drogowego odniesiesz obrażenia, które doprowadzą do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dzięki tej opcji dodatkowej otrzymasz świadczenia, które pomogą Ci powrócić do pełni sił, takie jak pomoc specjalistów, niezbędny sprzęt medyczny, potrzebne lekarstwa czy rehabilitacja.
  • Ubezpieczenie ochrony prawnej – dzięki niemu otrzymasz zwrot kosztów postępowania administracyjnego lub sądowego oraz prawnika w sytuacji, gdy twoje auto zostanie naprawione w niewłaściwy sposób, dojdzie do kolizji z udziałem osoby nieubezpieczonej lub też będzie prowadzone przeciwko Tobie postępowanie dot. wykroczenia drogowego, np. za przekroczenie prędkości.
  • Ubezpieczenie szyb – ta opcja dodatkowa zapewnia pokrycie kosztów i szybką organizację wymiany lub naprawy szyb: przedniej, tylnej i bocznych.
  • Assistance – ubezpieczenie assistance to przede wszystkim pomoc na drodze w razie wypadku czy awarii. Zapewnia holowanie pojazdu i auto zastępcze, ale nie tylko, ponieważ większość ubezpieczycieli w ramach assistance oferuje dodatkowe usługi. Jedną z nich jest ubezpieczenie opon.

Dlaczego warto dbać o opony?

Ubezpieczenie opon może wydawać się wymyślną fanaberią, ale czy rzeczywiście tak jest? Jak się okazuje, opony to niezwykle ważny dla bezpieczeństwa na drodze element pojazdu, ale jednocześnie, co wykazują badania, element często przez kierowców zaniedbywany. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego w swoim raporcie o wpływie opon na bezpieczeństwo drogowe[i] podaje, że ponad 1/3 wszystkich wypadków na naszych drogach ma związek ze stanem ogumienia. Jednocześnie kierowcy zaniedbują stan ogumienia pojazdu – 1/3 kierowców nie wymienia opon na zimowe, kiedy jest to konieczne; ponad połowa kierowców nie sprawdza co miesiąc ciśnienia powietrza w oponach, a 2/3 kierowców nie jest w stanie powiedzieć, jaka jest minimalna dozwolona głębokość bieżnika opony.

Na czym polega assistance opony?

W świetle przytoczonych faktów okazuje się więc, że prawdopodobieństwo wystąpienia na drodze problemów z ogumieniem jest wyższe, niż nam się może wydawać. Assistance opony to nic innego jak wyjście naprzeciw potrzebom kierowców, którzy nie raz musieli radzić sobie w trasie ze zniszczoną oponą. Jak działa ubezpieczenie opon i na czym zazwyczaj polega assistance tego typu?

Ciąg dalszy artykułu poniżej
  • Ubezpieczenie obejmuje naprawę albo wymianę koła zarówno po kolizji, jak i w przypadku, gdy wjedziemy w dziurę drogową.
  • Jeśli naprawa bądź też wymiana na miejscu nie będzie możliwa, assistance opony zapewni nam odholowanie pojazdu do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego. W takim wypadku dobrze, aby ubezpieczyciel pokrył nie tylko koszt holowania, ale także naprawy opony.
  • Ubezpieczenie opon daje nam także wygodny całodobowy dostęp do infolinii, która w razie potrzeby dostarczy nam danych teleadresowych zakładów wulkanizacyjnych, punktów sprzedaży i przechowywania opon. To niezwykle przydatna usługa zwłaszcza w sytuacji, gdy do zdarzenia dojdzie z dala od domu, w nieznanej nam okolicy.

Tego typu ubezpieczenie powinno zainteresować przede wszystkim tych, którzy spędzają w trasie sporo czasu – choć oczywiście nie jest to regułą. Jeśli dużo podróżujemy, nie tylko po Polsce, poszukajmy oferty ubezpieczenia opon, które działa nie tylko na terenie naszego kraju, ale najlepiej całej Europy.

Oczywiście są też takie sytuacje, w których ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy opony – na przykład, gdy sami intencjonalnie ją zniszczymy albo gdy opona pęknie wskutek naszego rażącego niedbalstwa. To jednak skrajne sytuacje, których raczej nie rozważamy, wybierając ubezpieczenie opon.

Niektórzy ubezpieczyciele zwracają także uwagę na konieczność posiadania w aucie opony zapasowej lub zestawu naprawczego. Co prawda przepisy prawne nie narzucają na kierowców przewożenia ani koła zapasowego, ani zestawu naprawczego, niemniej nie umniejsza to ich przydatności na drodze, nie tylko w sytuacji, gdy sami będziemy mieli problem, ale także, gdy pomocy potrzebować będzie inny uczestnik ruchu.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

W porównaniu z kosztem ubezpieczenie OC i AC, dodatkowe formy ubezpieczenia, jak assistance opon, nie wypadają drogo. Zazwyczaj jest to koszt kilku do kilkunastu złotych, choć Aviva dla przykładu oferuje je w cenie 4 zł rocznie. Cena może zależeć także od tego, czy jest to samodzielny produkt, czy też dodatek do innego ubezpieczenia. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach sprawdza się zasada, że w pakiecie jest taniej. Nie inaczej jest z ubezpieczeniami. Jeśli już decydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie samochodu, takie jak ubezpieczenie assistance, warto wykorzystać wszystkie jego możliwości.

______________

[i] https://pzpo.org.pl/aktualnosci/wp%C5%82yw-opon-na-bezpiecze%C5%84stwo-drogowe.html

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button