RegionSilesia Flesz

Uczniowie, którzy przerośli mistrzów. Uczniowie z Piekar Śląskich stworzyli poradnik dla nauczycieli informatyki

Trzech byłych uczniów i jeden nauczyciel. Wspólnie napisali i wydali książkę o tym co zrobić, by lekcje nie musiały być nudne. – Pisanie książki trwało dosyć długo, bo sam pomysł zrodził się 3 lata temu. Może nawet ciut dłużej jeszcze. Tworzyliśmy tę książkę gdzieś około od 1,5 roku do 2 lat. Następnie było jeszcze kilka korekt, kilka poprawek – wspomina Marek Smyczek, nauczyciel informatyki w Zespole Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich. Bo platforma Moodle, o której uczniowie wraz z nauczycielem pisali cały czas się zmieniała. W końcu chodzi w niej o to, by nauczyciel mógł w łatwy sposób przygotować materiały i udostępniać je podczas zajęć. Autorzy przyznają, że pisanie książki z poradami dla nauczycieli najprostsze nie było. – Na początku owszem uczucia były mieszane. Aczkolwiek później sądziłem, że jest to jakaś szansa, że mogę jakoś pomóc nauczycielom, że zawsze oni mnie uczyli – teraz role mogą się troszeczkę odwrócić – mówi Krzysztof Nadolski, współautor książki o platformie Moodle.

 

I się odwróciły, bo książkę można już dostać w sklepach i bibliotekach. Na odpowiedź czy pomogła komuś w tym, by lekcje były ciekawsze będzie pewnie trzeba jeszcze trochę poczekać. Jednak autorzy przyznają, że platforma Moodle, którą opisują, w lekcjach bezapelacyjnie pomaga. – Przez 4 lata ucząc się w technikum cały czas praktycznie korzystaliśmy z tej platformy i lekcje prowadzone w ten sposób, czyli sprawdziany, kartkówki były dużo przyjemniejsze niż takie zwykłe na kartce – opowiada Rafał Mazgaj, współautor książki o platformie Moodle. Na koncie trzech uczniów z Piekar Śląskich jest wiele publikacji, które komputer i internet sprowadzają z cyberprzestrzeni do rzeczywistości. Pierwszy raz jednak – napisali poradnik dla nauczycieli. – To jest książka, która jest ogólnodostępna. Więc jeżeli ma komuś pomóc to jest to najważniejsze. To nie musi być nauczyciel przecież, żeby sięgnąć po tę książkę. Ale jest skierowana do nauczycieli, bo taki jest wymóg czasu. I wydaje mi się, że małymi kroczkami każdy może spokojnie korzystać – stwierdza Jolanta Gottwald, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

I każdy skorzystać powinien, bo jak podkreślają uczący na co dzień obsługi komputerów to, że młodzież potrafi korzystać z portali społecznościowych nie znaczy, że zna się na informatyce. – Nasza młodzież nie rozwija się dobrze w kierunku informatycznym. Używają wielu rzeczy jak na przykład swoje smartfony, ale tak naprawdę nie znają możliwości ich działania. Dzięki takim platformom będzie można wprowadzić może więcej takich aplikacji do smartfonów, jakiś przykładów i projektów, które mogą uczniowie sami tworzyć – uważa Maciej Bachara, nauczyciel informatyki, LO nr 6 w Katowicach. Efekty tych działań być może już w niedalekiej cyberprzyszłości będzie można podziwiać.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button