Kraj

Umowa o statusie wojsk USA w Polsce podpisana

Minister obrony Bogdan Klich, obecny przy podpisaniu umowy, powiedział, że dla Polski oznacza to wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego. “Dla USA – jak rozumiem- oznacza to wzmocnienie więzi partnerskiej z Polską” – powiedział Klich. Minister podziękował Ellen Tauscher za otwartośc podczas rozmów dotyczacych tej umowy.

Pierwotnie podpisanie umowy, związanej m.in. z planowanym rotacyjnym stacjonowaniem w Polsce baterii obrony powietrznej Patriot, zapowiadano na czwartek rano. Jednak przez cały czwartek i w piątek do południa trwały polsko-amerykańskie rozmowy. Jak dowiedziała sie PAP ze zródeł zbliżonych do MON, Tauscher rozmawiała m.in. z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskiem i ministrem obrony Bogdanem Klichem. Według nieoficjalnych informacji, chodziło o zastrzeżenia strony amerykańskiej w kwestii zasady poddania swojego personelu polskiej jurysdykcji.

Polsko-amerykańskie negocjacje trwały kilkanaście miesięcy, główną kwestią był właśnie prymat polskiego wymiaru sprawiedliwości w razie naruszenia polskiego prawa przez członków amerykańskiego personelu oraz sprawy podatkowe. Jak mówił Klich, osiągnięto porozumienie, w myśl którego w razie popełnienia przestępstwa przez amerykańskiego wojskowego poza służbą i poza bazą pierwszeństwo, miałby polski wymiar sprawiedliwości, od czego Polska mogłaby jednak odstąpić.

We wtorek rząd zgodził się na podpisanie umowy o statusie wojsk (Status of Forces Agreement – SOFA). Umowa wiąże się z planowanym umieszczeniem w Polsce elementów tarczy antyrakietowej oraz zapowiedzianym okresowym stacjonowaniem baterii Patriot. SOFA mogłaby w przyszłości regulować także inne przedsięwzięcia związane z pobytem w Polsce amerykańskich żołnierzy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button