RegionWiadomość dnia

Urzędnicy do pracy pojadą na rowerach. Metropolia kupi ich 230

Jeździł nim marszałek województwa śląskiego, promują go prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast – teraz wsiądą na niego urzędnicy z miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rower – bo o nim mowa – trafi do wszystkich 41 gmin zrzeszonych w GZM. Metropolia kupuje 230 rowerów elektrycznych dla urzędników.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: W woj.śląskim rosną i owocują banany! Wyrosły na ogródkach działkowych


230 służbowych rowerów elektrycznych – po trzy dla każdego urzędu gminy i miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz – oczywiście – dla Urzędu Metropolitalnego. Rowery otrzymają także policjanci i straż miejska. To plany Metropolii, która chce w ten sposób zainaugurować program „Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”.

Zmiany zawsze należy w pierwszej kolejności zaczynać od siebie – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. Założenia projektu zostaną zaprezentowane w środę (3 października) podczas imprezy w całości poświęconej tematyce rowerowej, która odbędzie się na Stadionie Śląskim. Jej zwieńczeniem będzie Wielki Wyścig Samorządowców.

ZOBACZCIE TAKŻE: Taki rower miejski tylko w Rybniku!

Rybnik jako pierwsze miasto w regionie będzie miało rower miejski 4. generacji! [ZDJĘCIA]

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Aby pokazać, jak ważny jest rower w metropolitalnym myśleniu o zintegrowanej komunikacji, Metropolia GZM planuje zakup 230 rowerów elektrycznych z przeznaczeniem dla pracowników urzędów miast i gmin, w tym dla Urzędu Metropolitalnego, ale także dla policji i straży miejskiej.

-Chcemy sprawić, aby rower zaczął być postrzegany jako równoprawny środek transportu miejskiego, a nawet – w pewnych sytuacjach – mający przewagę nad innymi środkami komunikacji – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. Zaczynamy od siebie i chcemy wyposażyć 41 gmin Metropolii w miejskie rowery elektryczne, które będą stanowiły służbowy środek transportu, służący do poruszania się na terenie gmin. – Badania pokazują, że do pokonywania dystansu do 5 kilometrów, od drzwi do drzwi, nie ma szybszego i lepszego środka transportu niż rower. My chcemy wyposażyć urzędników w rowery wspomagane elektrycznie, a to znacząco wydłuży optymalny dystans podróży rowerem i poprawi jej komfort – dodaje Karolina Wadowska.

Program „Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”, zainicjowany przez GZM, powinien realnie wpłynąć na zmianę nawyków transportowych mieszkańców Metropolii. Rower ma szanse stać się środkiem transportu pierwszego wyboru w drodze do pracy, do szkoły, ale także do kina, czy restauracji.

Za kilka dni zostanie także zaprezentowany, konsultowany społecznie, wstępny projekt studium systemu tras metropolitalnych, wraz z koncepcją finansowania kolejnych etapów jego wdrażania. Zwieńczeniem całości będzie Wielki Wyścig Samorządowców – prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wszystkich metropolitalnych gmin wsiądą na rowery elektryczne i wystartują w wyścigu – nie o puchary i medale, choć te także będą – ale o nowoczesny i ekologiczny transport metropolitalny, którego integralną częścią jest rower.
(WZ/Metropolia GZM)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button