USA / Senat przyjął ustawę obronną na 680 mld USD

Przewidując porozumienie z Rosją w sprawie układu o redukcji broni strategicznej START, który wygasa w grudniu, senatorowie zgodzili się, by Kongres mógł zablokować wydatki na wdrożenie każdego nowego układu nakładającego ograniczenia na amerykański system obrony przeciwrakietowej.
Rosja zdecydowanie sprzeciwia się planom Waszyngtonu, by umieścić w Polsce i Czechach elementy tarczy antyrakietowej. Moskwa sugerowała, że porozumienie w sprawie redukcji arsenałów może zależeć od rezygnacji Waszyngtonu z tych planów.
Osobno senator Joe Liberman uzyskał poparcie dla niewiążącej poprawki, w której znalazło się stwierdzenie o konieczności posiadania przez Stany Zjednoczone efektywnego programu obrony przeciwrakietowej. Senat poparłby tylko taką alternatywę dla lokalizacji systemu w Polsce i Czechach, która zapewniałaby identyczny potencjał obronny dla Stanów Zjednoczonych i Europy – głosi tekst poprawki.
W wersji Izby Reprezentantów znalazło się stwierdzenie, że planowane w Europie elementy tarczy zapewnią zarówno Europie, jak i USA ochronę przed rakietami dalekiego zasięgu z Bliskiego Wschodu. Jednak ograniczone rozmieszczenie elementów systemu na Wschodnim Wybrzeżu USA zapewniłoby porównywalną ochronę przed pociskami dalekiego zasięgu, a dla Europy największym zagrożeniem są pociski balistyczne średniego zasięgu – zastrzega Izba.
Ustawa obronna przewiduje 551 mld USD na sprzęt wojskowy i koszty personelu oraz 129 mld dolarów na wojny w Iraku i Afganistanie.
W połowie lipca dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej (MDA) Patrick O'Reilly potwierdził, że Pentagon rozważa alternatywne rozwiązania dla lokalizacji tarczy w Europie Środkowej.
Na spotkaniu z korespondentami prasy wojskowej O'Reilly powiedział, że w trakcie prowadzonej obecnie analizy projektu rozważa się “óżne europejskie opcje dla tych lokalizacji.