Kraj

Ustawa medialna w Sejmie

Posiedzenie miało odbyć się dwa dni temu, zaraz po publicznym wysłuchaniu projektu nowelizacji, o które wnioskowały środowiska twórcze. Twórcy i opozycja protestowały przeciwko tak szybkiemu terminowi procedowania projektu, argumentując, że do tego czasu nie będzie pisemnego stenogramu z wysłuchania publicznego, przez co trudno będzie uwzględnić zgłoszone w jego trakcie postulaty. Ostatecznie posiedzenie odwołano, bo do sali przyszło zbyt wiele osób – poza posłami, także liczni przedstawiciele środowisk twórczych, organizacji pozarządowych i dziennikarze – i nie dało się obradować.

W dzisiejszym posiedzeniu uczestniczą posłowie, przedstawiciele rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz nieliczni przedstawiciele środowisk twórczych, w tym Iwo Zaniewski i Joanna Kos-Krauze. Podczas publicznego wysłuchania projektu nowelizacji ustawy medialnej środowiska twórcze zgłosiły liczne poprawki do projektu. Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zakłada, między innymi, natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie zmianę władz Polskiego Radia i TVP. Twórcy zarzucają dokumentowi, że jest jedynie sposobem na przejęcie władzy. Twórcy postulowali, by zamiast projektu Platformy rozpocząć prace nad propozycją reformy mediów publicznych, którą przygotował Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. Platforma Obywatelska zapewnia, że nowelizacja ma na celu doraźne uzdrowienie mediów publicznych przed zajęciem się – już po wakacjach – projektem twórców.

Posłanka Platformy Obywatelskiej z sejmowej komisji kultury i środków przekazu Małgorzata Kidawa – Błońska uważa, że mała nowelizacja to początek drogi zmian w mediach, także dotyczących finansowania.

PiS i SLD są przeciwko zmianom autorstwa PO.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

PSL poprze nowelizację ustawy medialnej autorstwa PO pod warunkiem, że zostaną do niej wprowadzone regulacje dotyczące finansowania. Szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski twierdzi, że koalicjanci uzgodnili wprowadzenie zapisów, zapewniających stabilne finansowanie mediów.

Stanisław Żelichowski powiedział, że PO wyraziła zgodę na zmianę zasad finansowania. Dodaje, że PSL jest gotowe poprzeć niemal każdą formę. Chodzi tylko o to, by uniezależnić przekazywanie środków od koniunktury politycznej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button