Region

Uwaga! 20 maja to koniec telewizji analogowej w Śląskiem

Cyfryzacja to wielkie zmiany na ekranie, dlatego i pilot do telewizora u Lidii i Eugeniusza Rduch z Żor, też może częściej zmieniać właściciela. – To się bardzo zmieniło, przede wszystkim dużo kanałów innej jakości i przede wszystkim można na coś popatrzeć. Państwo Rduch już odbierają naziemna telewizję cyfrową. Od 20 maja w województwie śląskim będą mogli ją odbierać niemal wszyscy. Wtedy zostanie całkowicie wyłączony sygnał analogowy. Kiedy nadajnik w Kosztowach zmieni sposób nadawania telewidzowie będą mogli oglądać dwadzieścia dwa ogólnodostępne kanały telewizyjne. – Używając tego samego zasobu częstotliwości w systemie analogowym mogliśmy nadawać jeden program, a tu możemy nadawać do ośmiu programów – wyjaśnia Waldemar Sromek, EmiTel Sp. z o. o.

Telewizja cyfrowa to nowy standard, ale dostępny nie dla wszystkich. W województwie śląskim mogą występować niewielkie problemy z jej odbiorem. – Są pewne wyjątki, to jest Korbielów. Tam ten sygnał dociera dosyć słabo, a to jest spowodowane również tym, że Korbielów jest miejscowością przygraniczną – stwierdza Dariusz Szmidt, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. cyfryzacji.

Granice muszą także przekroczyć stacje telewizyjne. Aby znaleźć się na jednym z multipleksów muszą zmienić swój profil, a to daje ogromne możliwości. – Uzyskanie tego jednego z czterech miejsc na multipleksie pierwszym. To niewątpliwie rozszerzy nam i pozwoli dotrzeć do jeszcze większego grona odbiorców – podkreśla Małgorzata Piechoczek, dyrektor TVS. Słuchacze radia na razie cyfryzacji nie muszą się obawiać. Bo chociaż stacje radiowe są do niej przygotowane, to na razie nie chcą się zmieniać ze względu na koszty. A radio w wersji cyfrowej też może dawać wiele możliwości. – Nadawanie cyfrowe to nie tylko nadawanie sygnału radiowego, to jest nadawanie pewnego kontentu. To jest nadawanie wielu innych multimedialnych, zupełnie dzisiaj jeszcze niepraktykowanych form przekazu radiowego – tłumaczy Henryk Grzonka, Prezes Zarządu Polskiego Radia Katowice.

Cyfryzacja radia chociaż trudniejsza jest nieunikniona. I jak widać na przykładzie szklanego ekranu, jest ona dobrze odbierana. – Jest kolosalna różnica. Człowiek sobie nie wyobrażał, że tak to może być kolorowo. Kolorowo w telewizji pokazane, choćby na żywo – mówi Eugeniusz Rduch.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

O cyfryzacji będzie głośno też w Katowicach. Goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego 15 maja – wśród nich minister administracji i cyfryzacji Michał Boni – sprawdzą zalety i wady telewizji w nowej wersji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button