RegionWiadomość dnia

W Chorzowie ćwiczą jak przed prawdziwą bitwą! Konna policja ma znowu siać postrach! Szczególnie wśród kiboli [ZDJĘCIA]

Takich patroli jest zaledwie dwanaście w całym województwie śłąskim, ale skuteczności może pozazdrościć im przeszło 100-osobowy oddział prewencji. W kraju koni w służbie policji jest około sześćdziesięciu.  -W stosunku do około 100 tys policjantów w całej Polsce, jest to na prawdę malutki ułamek i ja myślę, że to jest w pewnym rodzaju reklama dla miasta, które taki zespół konny posiada – uważa sierż. Przemysław Wiza, KMP Chorzów. W Polsce konna policja to elita. Poza Chorzowem i Częstochową podobne jednostki są jeszcze między innymi w Warszawie, Poznaniu, czy Rzeszowie. Jedynie osiem miast może pochwalić się własną policją konną.

ZDJĘCIA: Policja konna ćwiczyła swoje umiejętności w Chorzowie

W Chorzowie właśnie zakończyły się wspólne ćwiczenia śląskich zespołów policji konnej i katowickiego oddziału prewencji. To sprawdzian tego, co może ich czekać w codziennej służbie. -Mają przede wszystkim sprawdzić, czy koń nie boi się, czy jest odważny, czy potrafi działać z innymi końmi w pododziale zwartym z oddziałami prewencji, czy potrafi spokojnie ustać kiedy legitymujemy z konia, czy kiedy wypisujemy mandat – mówi sierż. Przemysław Wiza, KMP Chorzów. W Polsce konną policję znają nie tylko spacerowicze, ale przede wszystkim stadionowi chuligani. Nie ma nic skuteczniejszego – mówią policjanci. Wystarczy zaledwie kilku, by zapanować nad rozjuszonym tłumem. -Jest strach, kibice czują respekt do tych zwierząt, bo bądź co bądź zwierzę to też nie jest małe i mogłoby po porstu, jeżeli jest konieczność można go odpowiednio dobrze zastosować – mówi sierż. Rafał Tomczyk, KMP Chorzów.

W powojennej historii Polski konie w policji służą od 1972 roku. Wtedy w komendzie stołecznej została utworzona pierwsza taka jednostka. -Sam koń przede wszystkim dobrze kierowany przez jeźdzca może niektóre rzeczy uporządkować, może zablokować wejście gdzieś, lub wyjście, może potrącić lub stratować danego uczestnika, lub kibica – mówi Marcin Jońca, Ośrodek Jeździecki Zbrosławice. Między innymi dzięki takiemu wsparciu brytyjscy funkcjonariusze uporali się w latach 90. z pseudokibicami. Najstarszą i najsłynniejszą tego typu jednostką na świecie jest 130-letnia Królewska Kanadyjska Policja Konna. Pomimo upływu lat i rozwoju techniki, konie wciąż w wielu przypadkach są niezastąpione. -Przede wszystkim ci policjanci są wykorzystywani, patrolują te tereny, gdzie trudno jest dojechać radiowozem – podkreśla asp. Adam Jachimczak, KWP Katowice. Mimo ich ogromnych zalet w Polsce nie ma jeszcze centralnego ośrodka szkoleniowego. Policjanci z Częstochowy i Chorzowa swoją sprawność zawdzięczają tylko swojej pracy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button