W Dąbrowie Górniczej badają drzewa tomografem komputerowym! Żeby nie było niepotrzebnych wycinek
Zanim wytną – muszą je zbadać. Od kilku dni urzędnikom w Dąbrowie Górniczej pomaga w tym specjalistyczne urządzenie – akustyczny tomograf komputerowy. Do tej pory stan drzewa oceniany był metodą wizualną i nie zawsze potwierdzał to, co dzieje się w środku danego drzewa.
Kto dźga nożami polityków? Ostra afera na Śląsku! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS
-Chcemy kwalifikować do wycinki drzewa, które faktycznie się do tego kwalifikują. Chcemy również eliminować ludzki błąd, bo nie zawsze drzewo, które na zewnątrz wygląda okazale jest zdrowe w środku – mówi Marcin Janik, naczelnik wydziału ochrony środowiska UM w Dąbrowie Górniczej.
Badanie polega na umieszczeniu na korze drzewa specjalnych czujników, które są ostukiwane młotkiem. Urządzenie mierzy czas rozchodzenia się fali dźwiękowej od uderzenia, pomiędzy czujnikami. Wynik pokazuje się tutaj.
-W laptopie jest zobrazowany tzw. tomogram. Widzimy na nim czy wnętrze pnia jest puste czy posiada zgniliznę, czy zdrową tkankę – mówi Marian Urbaś, wydział ochrony środowiska UM w Dąbrowie Górniczej.
Badania drzew mają być wykonywane m. in. po to, żeby sprawdzić czy wniosek o usunięcie drzewa jest zasadny. Do Wydziału Ochrony Środowiska w Dąbrowie Górniczej rocznie takich zgłoszeń trafia nawet 8 tysięcy.
autor: Monika Herman